Pazar, Şubat 17, 2019
The Story of Seven

HASIRCIBAŞI CADDESİ’NDE 7 DURAK

14322470_661315557358596_9208913829207252319_n

Artık karşının taksisi olsam da; Kadıköy benim için ailemi ziyarete gitmek, tarihi yarım adaya karşı gün batımı manzarasını izlemek, farklı konsepte cafelerini keşfetmek, Yel değirmeni’nde yer alan atölyelerin yaratıcı hissine ortak olmak, birbirinden güzel duvar resimlerini fotoğraflamak,  şehirdeki en iyi Lynchburg Limonatası’ndan birini yapan Zeplin Pub’da bir mola vermek için sıkça ziyaret ettiğim semtlerden biri… (Bknz: Moda’nın enleri )

Popülerliği artık belki de doyum noktasına ulaşan Moda’dan aşağıya doğru inince, Yoğurtçu Parkı’nın bir paralelinde yer alan Hasırcıbaşı Caddesi bu civarın yeni parlayan yıldızı. Bu cadde harika güzellikte binalar ve nefis ağaçlarla süslenmiş daha sakin ara sokak aralarına sahip. Leziz kahvaltı noktaları, antikacılar, plakçı ve atölyeler ile Hasırbaşı yavaş yavaş kent gezginlerinin uğrak noktalarından biri haline geldi. Sokakları, sanatı, yaratıcılığı, en güzel kokteyl noktalarını keşfetmek bizim işimiz. Gelin bu caddenin uğrak duraklarını beraber keşfedelim!

Mitte  Kadıköy
13087719_595496350607184_9032890745437290525_n

Moda’nın kalabalığını arkasına saklayan Hasırcıbaşı’nın ilk mekanları arasında sanırım Mitte. Kocaman bahçesi, vintage dekorasyonu ile gözümüze, hafta sonları özel “German Breakfast”’ı ve smoothie menüsü gibi alternatifleriyleyse midemize hitap ediyor. Mitte’de zaman zaman tasarım pazarları ve workshoplar da yapılıyor. Berlin severlere hitap eden içecek ve yiyecek seçeneklerinin yanı sıra uzun soluklu kahvaltıların da adresi.

Exit Music

FullSizeRender.jpg

Daha önce Müzik Tutkunlarının Bayılacağı 7 Plakçı yazımda da yer alan Exit Music; rock ağırlıklı bir arşive sahip. Plak, kaset bulabileceğiniz gibi pikap, radyo ve ev aksesuarlarını da burada görebilirsiniz. Sosyal medyayı pek bir aktif kullanıyorlar ve yeni gelen her plaktan haberdar edip, gelin beraber dinleyelim daveti yapıyorlar. Birçok tasarım pazarında Exit müziğe rastlayabileceğiniz gibi bozulan pikap tamirleri için de kapılarını çalabilirsiniz.

Pattis

bsdzc

Kahvaltı ve brunch mekanı olan Pattis‘den daha önce bahsetmiştim. Burası aynı zamanda coffee shop olarak da hizmet veriyor. Mekanda tasarım ve el işçiliği göz dolduruyor: seyahat, dünya, vahşi doğa konsepti hakim ve kahvaltıda içilebilecek en iyi kahve garantisini veriyorlar. Birçok ürün Trakya’da bulunan çiftliklerinden getiriyorlar. Hele sucuğu inanılmaz lezzetli! Kaliteli kahvenin yanı sıra, dünya çayları, sağlıklı smoothiler de iddialı oldukları lezzetleri arasında. Hasırbaşı Caddesi’nde antikacılar ve plakçılar da olduğu için hafta sonları kaset çalma ve bit pazarı tarzında etkinlikler de düzenliyorlar.

Göreme Mobilya

foto1

1940’lara dayanan eski ve gizli bir hikaye gizliymiş Göreme Mobilya’da. Dede mesleği dedikleri zamanlara dayanan geçmişte, çuval ile eskicilik yapıyorlarmış. Dükkan; 1950’lerde açılmış ve retro ürünlerin hepsi ile ilgileniyorlar. İlgililere duyurulur!

Şirin Pembe Bulut

foto2

Senin benim gibi dertleri olan Şirin Pembe Bulut’u sosyal medyada görmeyen kalmamıştır diye düşünüyorum. Büyükler için esprilerle bezeli ürünleri ile bilinen markanın atölyesi de burada. Öyle sürekli olarak açık olmasa da, herhangi bir tasarım dükkanı ya da satış yeri olarak bilinmese de bir nevi atölye işte. Önünden geçerken, şirin pembe bulut karikatürü gözünüze takılacaktır illa ki. Yıllarca Uykusuz’da çizen Yavuz Öztürk bu karakterin ve mizahın yaratıcısı. Toplum bilinci, gündeme ışık tutan, günümüz dertleriyle ya da toplumsal sorunlarla realizme inceden dokunduran bu mizahı keşfetmek için geç kaldıysanız, buyurun!  http://sirinpembebulut.com/

Kabataş Antika 

IMG_2488.JPG

Beş yıldır Hasırcıbaşı Caddesi’nde varlığını sürdüren Kabataş; antika mobilyaları ve ev aksesuarlarını satışa çıkarıyor. Çok uygun bir fiyata emaye bir kase seti satın almıştım buradan. Antikacıların genellikle çok fazla bulunduğu bölgelerde fiyatlar birçok dükkan olmasından sebep daha yüksek olabiliyorken, uygun fiyata Kabataş Antika’dan işinize yarar, evinizde güzel bir köşeyi kapacak ürünleri bulabileceğinize inanıyorum. Göz atmakta fayda var! Ayrıca, tamirat ve bakım işleriyle de ilgililer.

Seramik Şeyler Atölyesi

foto4

Üç arkadaşın beraber kurmuş olduğu Seramik Şeyler Atölyesi, öncelikle hobi olarak başlayan bir hikayeye dayanıyor. Halk eğitimde ufak çalışmalarla işe başlayan bu üç tatlı kadının hobileri, başta kendileri için tuttukları atölyede, gelen istek üzerine eğitimler, workshoplar başlamış. Çamuru şekillendirme, pişirmeler arası boyama gibi eğitim aşamaları mevcut. Çocuklarla da çalışmalar yapıyorlar. Çamurla tanışıp, hayallerini üç boyutlu objeye dönüştürmek isteyenlere duyrulur!

Like this Article? Share it!

About The Author

Elif Tanverdi

İstanbullu mimar, blogger, gezgin, yogini, hayalperest, müzik ve sokak sanatları aşığı, festival ve parti kızı! twitter/cizenbayan | facebook/cizenbayan | instagram/cizenbayan

Leave A Response