Pazar, Şubat 17, 2019
The Story of Seven

MUTLULUKLA İLGİSİ KANITLANAN KAHVALTININ 7 MEKANI

Ekran Resmi 2016-10-28 15.26.31

Kahvaltı keyfi nesillerdir devam eden bir gelenektir aslında. Kahvaltıya bir isim haksızlığı yapılmış sanki; kahve altına sığamayacak kadar çeşit barındırıyor. Hatrı kahveden de büyük en sevdiğim öğünlerden ve denildiği gibi mutlulukla mutlaka bir ilgisi olan kahvaltı için şehre dönüş başlamışken İstanbul’daki en sevdiğim adreslere beraber göz atalım mı?

Çeşme Bazlama Kahvaltı / Nişantaşı

Çeşme Bazlama Kahvaltı Nişantaşı

Çeşme’de en sevdiklerimden Bazlama Kahvaltı, haftanın üç günü Nişantaşı’nda başka bir dükkan ile paylaştığı yerinde İstanbullulara da hizmet veriyor. 18 Eylül’de İzmir’de sezonu kapattıkları için İstanbul’dakiyle yetineceksiniz. İzmir’de olduğu gibi burada da motto: “Doymadan Kalkmak Yok!” Gerçekten de öyle. Serpme kahvaltınız geldikten sonra, bittikçe bazlamanız ve gözlemeniz gelmeye devam ediyor. Masada eksilen ne varsa yerini, isteğiniz doğrultusunda hemen dolduruyorlar. Trabzon’dan tereyağı, ev yapımı çeşit çeşit leziz reçeller…Lor ve karadut reçelenin bir arada sunumu ve ekşi tatlı lezzeti benim favorim! Çayınız demlikle yanınızda bekliyor. İstanbul şubelerinde yalnızca 3 gün hizmet verdikleri için kalabalık oluyor. Rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Kale Cafe / Rumelihisarı

Kalabalığı, güzel havalarda trafiğini bir kenara bırakın, ve Boğaz’a karşı kahvaltının tadını çıkarın. Peynir çeşitleri, siyah ve yeşil zeytinleri, tereyağında hellim peyniri! Ekmek sepetinde ise sizi tatlı sürprizler bekliyor. Lavaş ve çikolatalı ekmeği muhteşem. Boğaz manzarasına sahip olmasına rağmen gösterişten uzak, sıcak, samimi ve salaş bir yer Kale. Günün her saatinde kahvaltı veren mekanlardan biri olması da bonusu! Yıllardır İstanbul’a gelen yabancı arkadaşlarımı mutlaka Kale’ye götürürüm ve burada tattıkları ‘Türk kahvaltısını’ anlata anlata bitiremezler.

Greecology / Cihangir

Greecology

Cihangir’de küçük ve samimi bir dükkan, akşamları uzo yanında Yunan mutfağına ait mezeler efsane! Sabahları ise kahvaltı, lezzetinin yanında sunumuyla, daha gelir gelmez gönlünüzü çalıyor. Veganlar için harika seçenekler de mevcut.

Marmelat / Galata

Mahalleden de serpiştiriyorum çünkü uyanır uyanmaz aç mideyle koşa koşa gittiğim mekanların lezzetinden daha da eminim. Yine yöreden gelen lezzetleri ve mavi beyaz cephesi ile Galata’nın Camekan Sokak’ında yer alan Marmelat Cafe tatil beldesinde hissetmenize sebep olabilir. Oturur oturmaz masaya tüm çeşitlerin yazılı olduğu bir kağıt geliyor, oradan işaretleyerek siparişinizi veriyorsunuz. Peynirler, zeytinyağlılar, zeytinler, reçeller… Ne isterseniz hepsi yöresinden. Çünkü mottosu bu! Samsun’lulara özgü Çakallı menemen gönüllere taht kuruyor. Mutlaka sipariş edin!

Delimonti / Bomontiada

Delimonti

Delimonti, sokak lezzetlerini barındıran bunları iyi şaraplar ile eşleştiren gurme bir market ve restoran konseptini aynı çatı altında buluşturuyor. Bomontiada, gerek Babylon ile gerek yapılan birçok etkinlik ile semte harika bir soluk getirdi. Kahvaltı kısmına dönersek, Delimonti bina içi ve loş ışıklı bir mekan olmasından ötürü daha çok kış aylarında tercihe açık gibi duruyor. Kahvaltı sırasında gelen zengin peynir çeşitlerini, sucuğunu, pastırmasını kahvaltı sonrası, gurme marketten satın alıp, evinize de götürme gibi bir lüksünüz var. Minik bir kahvaltı mönüsü olsa da, serpme kahvaltı içerisinde her şeyi barındırıyor. Benim favorim Muhlama!

Siyah Cafe / Beşiktaş

Siyah Kafe

Beşiktaş kahvaltıcılar sokağı, sabah açlığını leziz kahvaltıyla şölene dönüştürmek isteyenlerin oluşturduğu kuyruklarla ünlüdür. Birkaç kahvaltıcı ile başlayan, sokağa dönem dönem yeni eklenen ya da yenilenen mekanlar sayesinde sayılar çoğalınca burası kahvaltıcılar sokağı olarak nam salmış. Birgün Faruk’un menemeni, belki  Pişi’de pişi keyfi, orada çok sıra varsa hemen karşısındaki Siyah Cafe’de de soluğu alabilirsiniz.

Siyah Cafe’nin gözlemesi benim favorim. Eğer içerideyseniz, kahvaltınıza güzel müzik tınıları eşliğinde Charlie Chaplin filmleri eşlik edebilir ya da dışarıdaki masalarda sokağın nabzını tutabilirsiniz. Siyah Cafe’de; bazen ünlü yönetmen ya da yazarların imza günleri ile karşılaşabilir, bazı akşamlar  ise Murat Meriç’in arşivinden plak dinletisi ile kulaklarınızın pasını silebilirsiniz.

Pattis /Moda 

Pattis

Kadıköy, Moda’da yeni yeni hareketlenmeye başlayan Hasırcıbaşı Caddesi’nin uzun zamandır misafiri aslında Pattis. Kurumsal hayata isyan bayrağını çeken iki üniversite arkadaşının, mekanı devralmasından sonra yeniden şenlenmiş bu minik, cici yer. Kahvaltı/Brunch ve iyi kahve ise mottoları. Çoğu yerde her şey yöresinden konsepti varken Pattis’te konsept; “Her şey çiftliğimizden!” Özellikle sucukları nam salmış, mutlaka tadına bakın. Sağlıklı seçenekler kısmında ise, smoothieler, chia ve kinoalı tatlılar, avokado tostlar da mevcut. ‘Bir kahvaltıcıda içilebilecek en iyi kahve, bir kahvecide yenebilecek en iyi kahvaltı’ söylemleri beni benden alırken, chemex, cold drip, aeropress ya da syphone kahve demleme yöntemleri ile elde edilen kahvenizin tadını çıkarıp, mekanın tavanında yer alan kutup yıldızı enstalasyonunu seyretmeye başlayın. Dünya ve “Stay Wild” konsepti hepimize iyi gelecek.

Like this Article? Share it!

About The Author

Elif Tanverdi

İstanbullu mimar, blogger, gezgin, yogini, hayalperest, müzik ve sokak sanatları aşığı, festival ve parti kızı! twitter/cizenbayan | facebook/cizenbayan | instagram/cizenbayan

Leave A Response