Pazar, Şubat 17, 2019
The Story of Seven

7 OBJEDE BU AY: EYLÜL

Ali Tufan Koç Eylül 8, 2017 NO.7, SOCIAL Yorum yok 7 OBJEDE BU AY: EYLÜL

En ürkütücü kırmızı balon, en cool Mustang, en ‘David Bowie’ müzik kutusu, en komik lego figürü… Ayın popüler kültür gündemine, farklı yoldan bir bakış.

 

Bir kutu David BowieDavid Bowie_2

Müzikte ikon isimlerin ardından, ‘best of’, ‘özel baskı’ ve koleksiyon setleriyle tutulan yaş kültürü çelişkili ve karmaşık bir olgu. Bir yanda ‘duygu sömürüsü’ etiketli, cilalı pazarlama paketleriyle kontrolsüzce piyasaya sürülen, mezardakinin kemiklerini sızlatan versiyonlar var diğer yanda David Bowie…

Ölümünden sonra birer birer piyasaya sürülen “Box Set”lerin hepsi birer sanat ürünü. Serinin üçüncüsü, Bowie’nin sadece Berlin yıllarını kapsıyor. O dönemde çıkan beş albümü, “A New Career in a New Town (1977-1982)” başlığı altında, bu kez 11 CD ve bir EP’de toplanıyor. ‘Bowie kutu’sunun içi sürpriz dolu: Bowie’nin daha önce yayınlanmamış Berlin portreleri, dijitalcilere ‘digital download’ şansı ve Visconti’den albümlerin kayıt süreçlerine dair teknik notlar… “Heroes” ve “Space Oditty” belki de en ‘orijinal’, en ‘Bowie’ kayıtları yine bu sette.

1968 model 390 Ford Mustang

Studio Publicity Still from "Bullitt" Steve McQueen 1968 Warner / Seven Arts

Studio Publicity Still from “Bullitt” Steve McQueen1968 Warner / Seven Arts

‘Cool’un krallığı’ olarak anılması tesadüf değil. Steve McQueen duruşu, bakışı, stili, hatta ayakkabısı ve hatta arabasının olması da… Hayatına dair sayısız biyografi yazılmış, belgesel çekilmiş McQueen hakkındaki son belgesel ‘An American İdol’, aktörün son yıllarına yaklaşıyor. Yüksek prodüksiyon ve ince çizilmiş bir belgesel hissinden çok, bir hayranının iyi niyetli bir saygı duruşu bu.

Steve McQueen_5

McQueen’in Bullitt filminde kullandığı nane yeşili Mustang’ın bir replikasıyla yola düşen ‘fan’ Pastor Greg Laurie, McQueen’in karmaşık ve karanlık geçen son günlerini biraz olsun aydınlatmaya çalışıyor. Konuştuğu isimler arasında eski eşi Barbara Minty McQueen ve yıllar boyunca dublörlüğünü yapmış Stan Barrett de var.

Kırmızı balon!

IT_Kirmizi balon_3

Kitap, Derry’de yaşayan Bill Denbrough’un kardeşi George’un yağmurlu bir havada kayık yüzdürmesiyle açılır. Kayık bir kanalizasyon mazgalına düşer ve George, orada palyaço kılığına girmiş biri tarafından kolu kopartılarak öldürülür. “O”, 1700’lu yıllardan beri burada yaşayan insanları öldüren ve her 27 yılda bir uyanan bir yaratıktır, insanların korktuğu şeylerin kılığına girer ve onları öldürür. Amerikan edebiyatı geriliminin atası, Stephen King’in başyapıtı olarak bilinen ‘IT’, yeni uyarlaması, 2017 makyajlı palyaçosu ve aynı ürkütücülükteki kırmızı balonuyla bu ay vizyonda olacak.

‘Orta Dünya’ yüzüğü

 

one-ring

80 yıl öncesi, aylardan Eylül, J.R.R. Tolkien tamamen ufaklıklara yönelik bir çocuk kitabı yazar, adını ‘Hobbit’ koyar. Devamında nasıl bir fenomenin doğacağından, ‘Hobbit’ ile ‘Orta Dünya’nın ve epik bir destanın kapısını araladığından habersiz bir şekilde anlatır Bilbo Baggins’in hikayesini. Baggins’in Gandalf tarafından hiç beklemediği bir anda evine gelen 13 cüce ile değişen hayatı, Orta Dünya’nın kaderini değiştirecek olan Tek Yüzük’ün bulunuşu, ulu ejder Smaug’un öldürülüşü, kadim cüce kenti Erebor’un kurtuluşu… 21 Eylül ve 80’inci yaş faslı, kitabı tekrar ele almak, her satırında başka bir güzellik bulmak için iyi bir bahane.

Escobar şapkası

Escobar

Popüler kültürün ‘Pablo Escobar’ sevdası dinecek gibi değil. Bir dizide ölüyor, hemen ardından başka bir yüksek bütçeli filmde hemen diriliyor. Netflix dizisi ‘Narcos’ta ana karakter olmasına rağmen ikinci sezonun sonunda öldürülmüştü. Escobar’sız Narcos’un yeni sezon bölümlerinin tamamı bu ay Netflix’te. Dizi, bu kez ABD İlaç Uygulama İdaresi (DEA) tarafından ‘tarihteki en güçlü suç sendikası’ olarak adlandırılan Çalı Cartel üzerinde yoğunlaşacak. Escobar’ın ‘dirildiği’ filmse yeni bir Tom Cruise yüklemesi, ‘Berry Seal: Kaçakçı’. ABD tarihinin en büyük dolandırıcılarından biri olarak bilinen aslen pilot Barry Seal’ın hayatından uyarlanan film, Seal’ın Amerika tarihindeki en büyük gizli uyuşturucu operasyonu yürütmesi için CIA tarafından işe alınmasını konu alıyor. Berry Seal’ın aynı zamanda Escobar için çalışması vesilesiyle filmde bol bol Escobar sahnesi var.

Ninjago Lego

Lego ninja

İlk film epey tuttu, legoların Hollywood versiyonu… Her lego karakteri kendi filmine kavuşmaya başladı. Geçen sene Batman’in yılıydı. Şimdi sıra, Ninjago’da. Seslendirenler arasında Jackie Chan’ın varlığı hoş bir ironi. Çocukluk günleri hatırına, ilk filmdeki abuk mutluluk sebebi “Everything is Awesome” şarkısının vasiyeti üzerine…

‘Batı Yakası Hikayesi’ Posteri

westsidestory

Neresinden okusanız bir dönemin rüzgarını değiştirmiş bir prodüksiyon. Amerikan rüyasını, kültürünü, viskisini anlamaya giden yol Leonard Bernstein ve Stephen Sondheim’ın eseri ‘West Side Story’ (Batı Yakası Hikayesi)’nden geçiyor. Broadway sahnesine taşıdığı vizyon, ses ve soluk bir milat olarak biliniyor. Bu ay, sahneye ilk çıkışının 60’inci yaşını kutlayacak yapımın, ilk Broadway macerasında Leonard Bernstein’ın yönettiği 31 kişilik bir orkestranın yer aldığını not düşelim.

 

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response