Pazar, Şubat 17, 2019
The Story of Seven

SOKAK FOTOĞRAFÇILIĞININ 7 KURALI

Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmemize imkân tanıyan cep telefonları ve onunla kaydettiğimiz görüntüleri ustalıkla editlememizi sağlayan uygulamalar yüzünden artık hepimiz fotoğrafçı kesildik. Hiç durmadan fotoğraf üretiyor, editliyor, onları sanal galerilerimizde sergiliyoruz. Bazılarımız kendi hayatını, kimi doğayı, hayvanları, kimileriyse şehirleri ve sokaklarındaki yaşamı görüntülüyor. Yani, sokak fotoğrafçılığına soyunuyor. Hepimiz bir yandan akıp gitmekte ve yazılmakta olan tarihe tanıklık ederken bir yandan da onu kaydederek kent belleğine katkıda bulunuyoruz. Elbette bazen bunu yalnızca kendimiz için, bazen de tüm dünyayla paylaşmak, daha çok insana ulaşmak ve gördüğümüzü, tanık olduğumuzu anlatmak için yapıyoruz. Ve fotoğraf öyle güçlü, öyle ilginç bir anlatı biçimi ki, amatör fotoğrafçılık tutkusu zamanla hayatımızın odak noktasına dönüşebiliyor. Ülkelerin, devrimlerin, afetlerin, zaferlerin ve tarihe geçmiş insanların herkes tarafından bilinen simgesel fotoğraflara sahip olması bunun kanıtı gibi.

Mustafa Seven-Sokak Fotoğrafçılığı

PB2A4727

_MG_2653

_MG_4958

_MG_7227

_MG_5833-2

_MGL3170

_MG_8163-2

_MGL7467

_MGL6936

308_MDS8637

CET_7703

DSC_4265

DSC_0019

Peki fotoğraf bu gücü nereden alıyor dersiniz? Şöyle düşünün, fotoğraf bize evrensel bir dil sunuyor. Dininiz, ırkınız, cinsiyetiniz, hangi dillerde okuyup yazdığınız önemli değil. Anlattığı hikâyeyi dinlemek, anlamak ve belki de üzerine kendi hikâyenizi yazmak için yapmanız gereken tek şey ona bakmak. Dikkatlice bakmak.

Fotoğrafın evrensel dili ile sokaklarda tanık olduğu hikâyeleri anlatmayı seven amatör fotoğrafçılar için sokak fotoğrafçılığının 7 altın kuralını derledik.

  1. Her sokak fotoğrafçısının kendi serüvenini aktaran bir hikâye anlatıcısı olduğunu unutmayın. Daha çok hikâyeniz olması için, daha fazla tanıklık etmeniz gerekecek. Hikâyelerden korkmayın!
  2. Fotoğraf makineniz uzvunuz haline gelene kadar çalışın. Kameranız olmadan asla sokağa çıkmayın. Onu iyi tanıyın. Kameranızın tüm kabiliyetlerini ve sınırlarını bilmek sizi onun ötesine taşıyacaktır.
  3. Fotoğraf çekerken tüm kimliklerinizden sıyrılın. Dünyanın neresinde, hangi sokaktaysanız, oranın sakinlerinden biri olun. Bunun için aynı sokakta günlerce çalışmanız, insanlarını tanımanız, jargonuna hakim olmanız gerekecek. Sabredin.
  4. Bakma ve görme biçimlerinizi değiştirin. Bunun için egzersiz yapın, projeler üretin. Mesela bir gününüzü yalnızca sokağa bırakılmış bacağı kırık sandalyeleri çekmeye ayırın. Ne kadar çok olduklarına siz bile inanamayacaksınız.
  5. Teknik kuyusuna düşmeyin. Fotoğrafı kameranızla değil, gözünüzle çekin. Böylece bakış açınız zamanla karelerinize yansıyacak ve kendi tarzınız ortaya çıkmaya başlayacak.
  6. Bir sokak fotoğrafçısının mekânı, hayatın aktığı yerdir. Saklanmayın, sokağa çıkın!
  7. Bu yedi özelliği özelliğe sahip olduğunuzdan emin olun: Samimi, sabırlı, meraklı, gözlemci, detaycı, yenilikçi ve elbette cesur!

 

 

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response