Pazar, Şubat 17, 2019
The Story of Seven

VENEDİK PEGGY GUGGENHEIM KOLEKSİYONU

Amerikalı Peggy Guggeheim, Guggenheim Müzelerinin sahibi olan Solomon R. Guggenheim’ın yeğeniydi. Ailesi sayesinde sanata olan özel bir ilgisi ve bu ilgiye ayırabileceği bolca parası vardı. Ama o, isminin gölgesinde kalmadı, sıradışı bir sanat gözü vardı. Resimde yeniliğe olan aşkı pek çok değerli sanatçıyı keşfetmesine ve 20.yy Amerikan sanatını Avrupa’ya tanıtmasına vesile oldu. Peggy Guggenheim, New York’da takvim 1949’u gösterdiğinde, Max Ernst’den yeni boşanmış, 2. Dünya Savaşı sırasında resimlerin peşinde koşarken Avrupa’da askerlerle köşe kapmaca oynayarak koleksiyonuna yüzlerce değerli resim katmış, desteklediği yeni yeneteklerin her biri bugün dahi olarak adlandırılan sanatçılar olmuş, çevresi çok geniş, çok popüler bir kadındı. Ama New York’da bu hayatı yaşamaya devam etmek yerine gönlünü kaptırdığı Venedik’e taşınmaya karar verdi. 51 yaşındayken taşındığı Venedik’de 81 yaşında vefat edene kadar yaşadı.

Venedik’e getirdiği resimlerinin Venedik Bienali’nde sergilenmesi, Peggy Guggenheim’a kendisinin daimi bir sergi alanı olması gerektiği konusunda fikir verdi. Dorsoduro’da Grand Canal kenarındaki muazzam evi alıp koleksiyonu ile süsledi. Bugün müze olan bu evi, Venedik’e giden herkesin gezip görmesini tavsiye ederim. Hem Venedik’in en güzel mahallesi Dorsoduro’da dolaşmak çok keyifli hem de Peggy Guggenheim’ın koleksiyonu Avrupa’daki en güçlü 20.yy koleksiyonlarından biri.

Albert Gleizes, Andy Warhol, Anish Kapoor, Arnaldo Pomodoro, Diego Rivera, Jackson Pollock, Joan Miró, Karel Appel, Kazimir Malevich, Marc Chagall, Marcel Duchamp, Mark Rothko, Max Ernst, Paul Klee, René Magritte, Pablo Picasso, Paul Delvaux, Piet Mondrian, Salvador Dalí, Vasily Kandinsky, Willem de Kooning koleksiyonda eserleri bulunan onlarca sanatçıdan bir kaçı.

Peggy Guggenheim Collection Top 7:

Marc Chagall – Rain (La Pluie) – 1911

Marc Chagall - Rain

Salvador Dalí – Birth of Liquid Desires – 1932

Salvador-Dali-Birth-of-Liquid-Desires-

Paul Delvaux – The Break of Day (L’Aurore) – 1937

Paul Delvaux - The Break of Day

Marcel Duchamp – Nude (Study), Sad Young Man on a Train – 1912

Marcel Duchamp - Nude

René Magritte – Empire of Light (L’Empire des lumières) – 1954

Renee-Magritte-Empire-of-Light-

Pablo Picasso – The Poet (Le Poète) – 1911

Pablo Picasso - The Poet

Albert Gleizes – Woman with Animals – 1914

Albert Gleizes - Woman with Animals

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response