Pazar, Şubat 17, 2019
The Story of Seven

KIRIŞIKLIKLARA SAHİP ŞEHİRLER: WRINKLES OF THE CITY

Ünlü Fransız sokak sanatçısı ve fotoğrafçı Jr’ın dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdiği uluslararası sanat projesi Wrinkles of the City (Şehrin Kırışıklıkları) İstanbul’da!

Fransız sanatçı Jr; “kent hafızasını ve değişimi”, şehir sakinlerinin “kırışıklıklarıyla” yansıtmayı amaçlayan projesi Wrinkles of the City için; Los Angeles (ABD), Cartagena (İspanya), Şangay (Çin), Havana (Küba) ve Berlin’den (Almanya) sonra İstanbul’u seçti.

Sanatçı, büyük değişimlere sahne olmuş şehirlerde öncelikle bu değişikliklere en yakından tanıklık eden semtleri önce helikopterle sonra da yaya olarak keşfe çıkıyor. Sokaklarında gezinerek semt yaşlılarının hikâyelerini dinliyor, onları fotoğraflıyor. Dev boyutlarda ürettiği bu fotoğrafları, kendi sanat galerisi olarak tanımladığı kamusal alanlarda, yani sokaklarda sergiliyor. Böylece şehrin kimliği ile insanlarının yaşlanma süreçlerini “kırışıklıklarda” bir araya getiriyor.

Projenin Türkiye ayağındaki fotoğraflar, 1924 sonrası laikleşme döneminin devrimlerine tanıklık etmiş insanların portrelerinden oluşuyor. Jr, yıllanmış binaların duvarlarını kullanarak sergilediği portrelerle Eski İstanbul’un mimari değişikliklerine işaret ederken bir yandan da bu açık hava galerisinde normalde müze/sanat galerisi ziyaretçisi olmayan insanların da dikkatini çekmeyi başarıyor.

_jr05924

 

_jr06746

 

_jr05254

_jr06474

_jr05129

_jr04735

 

 

_jr04200

_jr06700

_jr06607

_jr06989

_jr05538

 

İstanbul’da Balat, Haliç, Eminönü ve Beyoğlu’nda yaklaşık 15 portre binaların üzerinden şehre ve sokaklardaki insanlara bakıyor, hem şehrin hem de kendi kişisel geçmişlerinin hikâyelerini yüzlerindeki kırışıklıklarla anlatıyor.

Proje, yalnızca Jr’ın fotoğraflarından ibaret değil. Örneğin projenin İstanbul’daki ayağında yer alan serbest koşucu Tim Shieff, portrelerin sergilendiği semtlerde bir performans sergileyerek projeye dahil oldu.

Jr’ın Wrinkles of the City projesi geçtiğimiz günlerde bambaşka bir nedenle medyaya yansıdı. İddiaya göre Jr’ın İstanbul’da ürettiği işlerden biri Fatih Belediyesi zabıtalarınca üzeri boyanarak tahrip edilmiş, bunun üzerine Fatih Belediyesi resmi Twitter hesabından yapılan açıklama ile konu yalanlanmıştı.

Wrinkles of the City’nin İstanbul’da bulduğu yüzleri ve kırışıklıklarındaki hikâyeleri görmek isterseniz, aşağıdaki haritayı takip edin!

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zXg2eGWm-Q6c.ka-dT_0gdynM

Sanatçının diğer işleri için, aşağıda ki linke göz atmayı unutmayın.

http://www.jr-art.net/projects

 

Jr kimdir?

Bir sokak sanatçısı olan Jr, kendini dünyanın en büyük galerisine sahip sanatçısı olarak tanımlıyor. Bunun sebebi, işlerini sergilemek veya yerleştirmek için kendini White cube (beyaz küp) ile sınırlandırmaması. Dünyanın dört bir yanındaki tüm sokaklar, kaldırımlar, yerler, duvarlar onun galerisinin odaları gibi.

İşe, duvarlara kendi ismini yazan bir grafiti sanatçısı olarak başlayan Jr’ın sanatının yönü, Paris metrosunda bulduğu fotoğraf makinesiyle değişiyor. Bu makineyle oto portrelerini çekip şehrin dört bir yanına asarak çıktığı yol, bugün onu sosyal konulara odaklanan, bunun hiç durmadan dünyanın dört bir yanına seyahat eden, görünürlüğü yüksek sanat projelerine imza atan ve “herkes için” sanat üreten bir sanatçıya dönüştürüyor. 2011 yılında, “dünyayı değiştirecek fikirleri görünür kılmayı ve onlara destek vermeyi amaçlayan dünyaca ünlü organizasyon TED’in prestijli ödülü TED Prize ile ödüllendirildiğini de unutmamak gerek.

Jr’ın TED komitesine “Sanatı kullanarak dünyayı ters yüz etmek” istediğini anlattığı TED konuşmasını izlemek için buradan buyurun:

 

Mustafa Seven

 

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response