Çarşamba, Ocak 23, 2019
The Story of Seven

GÖZ TEMASI YOK!

Mustafa Seven Ocak 20, 2016 INSPIRING Yorum yok GÖZ TEMASI YOK!

In%20the%20middle%20of%20the%20storm

Kaç tane portreniz var? Muhtemelen bir ortaçağ zengini gibi kendi yağlıboya portrenizi yaptırmamışsınızdır, ama mutlaka bir portre fotoğrafınız vardır, değil mi? Herhangi bir ülkenin kayıtlı yurttaşıysanız olmalı. Tüm kimliklerimizde, pasaportlarımızda anlamsızca fotoğrafçının yüzüne bakarken çekilmiş fotoğraflar hani? Objektife bakarken kimbilir kaç tilki birbirine değmeden aklınızın içinde geziniyordu…

i-dont-like-to-show-my-face-in-photos-so-i-take-faceless-portraits-7__70...

Yalnızca fiziksel özelliklerimizi tam olarak tarif edebilmesi için çekilen ve çoğu zaman korkunç sonuçlar veren bu fotoğraflar gerçekten bizi anlatıyor mu? Elbette hem mümkün hem de gerekli değil ama bence onlar bile hikâyelerle dolu. Bana “hikâye delisi” diyebilirsiniz ama yalnız değilim. Bizden çok var. Hikâyeler anlatmaya, yaratmaya, çoğaltmaya, onları tekrarlamaya, başkalarına yeni hikâyeler anlattırmaya ve yazdırmaya devam edeceğiz, alışın.


İşte onlardan biri de Omerika olarak da tanınan Omer. Dijital işler yapan bir sanatçı olan Omer, “zihin” konusuna odaklanmış ve kendini rüyalar, hayaller ve sürrealizm denizinde bulmuş. Beni etkileyen, onu öne çıkaran sürreel çalışmalarından çok, daha yeni bir döneme ait portre çalışmaları. Kendisi de fotoğraflarda yüzünü göstermekten hoşlanmadığı için portre çalışmalarında yüzleri göstermekten olabildiğince kaçınmış, objesiyle göz temasına girmemiş.

i-dont-like-to-show-my-face-in-photos-so-i-take-faceless-portraits-13__7...

İzleyicisiyle objesini göz göze getirmek istemeyen Omer’in portreleri de zihnin dehlizlerinde geziniyor, anlattığı hikâyeler ürkütücü olsa bile bunu korkutmadan anlatıyor, sakince. Bu sakinlik, işin anlattığı hikâyeye çok daha uzun kulak verilmesini sağlıyor.

Swirly%20hair%20don%27t%20care

Portre ile ilgili bir kez daha düşünmemizi sağlayan göz temazsız işlere birer biyografi gibi bakmak gerekiyor. Omerika ya da Omer’in işlerini Instagram, Facebook ya da Pinterest sayfalarından takip edebilirsiniz.

https://www.instagram.com/omerika/

https://www.facebook.com/IMOmerika/

https://tr.pinterest.com/omerika/

The%20Road%20A-head

 

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response