Çarşamba, Ocak 23, 2019
The Story of Seven

FOTOĞRAFIN KATMANLARI

Mustafa Seven Ekim 26, 2015 INSPIRING Yorum yok FOTOĞRAFIN KATMANLARI

ikpzcnniqt7gsyp4keuf

Michel-Lamoller02

Berlin’i nasıl bilirsiniz? Sofistike? İlham verici? Kasvetli? Soğuk? Sessiz? Cool? Bireysel? Bence hepsi. Ve bana kalırsa Berlin insanda bir şekilde üretmek, üretmek, daha çok üretmek duygusu uyandırıyor. Sakince bir kenarda durup saatlerce bir kafenin boş sandalyesini, oraya oturup kalkanları, gün boyunca orada oturup başını bilgisayarından ya da kitabından kaldırmayanları, hızlı bir kahve içip gidenleri izleyebilirim.

Genç sanatçı Michael Lamoller’in çarpıcı işleri, tam da yaşadığı Berlin gibi bir tat bırakıyor. Lamoller, katmanlardan oluşan portreleriyle fotoğrafın içine yepyeni bir boyut katıyor. Dijital fotoğraf editleme programlarını kullanmak yerine, kağıt üzerine basılmış pek çok imajı kesip üst üste koyarak oluşturduğu katmanlar, portrelere “tuhaf” bir derinlik kazandırıyor.

78_facespace 5 lang2_700px (1)

78_john facescape collection_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17 yaşından bu yana fotoğrafla uğraşan güzel sanatlar mezunu Lamoller, tüm dünya dijital dünyaya doğru evrilirken buna direnen ve hatta karşı çıkan işleriyle, fotoğraf / kolaj konusuna şimdiye dek hiç açılmamış bir kapıdan bakıyor. Sanatçı bunun, fotoğraf üzerinde çalıştığı tüm süreçler sonunda, elinde yalnızca tek bir baskı olmasından sıkıldığı için yeni şeyler ararken ortaya çıktığını söylüyor.

Michel-Lamoller01

Lamoller, Tatochronos serisindeki işleri için önce aynı yerin ya da objenin farklı zamanlarda pek çok fotoğrafını çekiyor. Sonra bu fotoğraf ya da fotoğrafları 15-25 defa basıyor. Her fotoğraftan başka bir şeyi kesip katmanlar arasına belli bir mesafe bırakıp üs üste koyarak birleştiriyor.

78_layerscape (facescape 4)_kombi_700px

Sanatçının, “an” konusuna bakışı çok etkileyici. Fotoğraflarıyla yarattığı kolaj katmanları, zaman/mekan düzleminde de kırılmalar olduğu hissi uyandırıyor. Üç boyut kazanan fotoğraflar, özellikle portre çalışmalarında derinlik hissini iyiden iyiye artırıyor. Mimari fotoğraflarıyla da aynı teknikle işler üreten Lamoller, geleneksel süreçlere sahip olan fotoğraf üretimi meselesinde kendi çözümüyle harikalar yaratıyor.

Bu aralar Berlin’e yolunuz düşerse, yakınlarda bir sergisi olup olmadığı mutlaka kontrol edin ve 2015 Art İnternational İstanbul’da da çalışmaları sergilenen Lamoller’in işlerini yakından görün. https://vimeo.com/86555204

Michel-Lamoller03

 

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response