Çarşamba, Ocak 23, 2019
The Story of Seven

FOTOĞRAFA SADAKAT

Mustafa Seven Aralık 18, 2015 INSPIRING Yorum yok FOTOĞRAFA SADAKAT

perfect-kingfisher-dive-photo-wildlife-photography-alan-mcfayden-22

Ne kadar bekleyebilirsiniz? “Beklemek”, herkes için ve her koşulda çok zorlayıcı sanırım. İnsan, doğası gereği sabırsız, o an’ı tüketip bir sonraki an’a bir an evvel geçmek istiyor. Herkesin “sabreden derviş” olması imkansız. Fakat sabır, özellikle bir fotoğrafçının sahip olması gereken belki de en önemli özelliklerden biri. Sabır, beraberinde sadakati getiriyor. Yaptığınız işe olan saygınız ve tutkunuz ne kadar güçlüyse bu sadakat sizi o kadar geliştiriyor. Yine de fotoğraf çekmek uzun ve zahmetli bir yolculuk olabiliyor. Özellikle de hayatınızı adadığınız bir hikayeniz varsa…

perfect-kingfisher-dive-photo-wildlife-photography-alan-mcfayden-30

2009’dan bu yana vahşi yaşam fotoğrafçısı olan Alan McFadyen’in, 6 yıldır çekmeye çalıştığı yalıçapkını fotoğrafını sonunda çekmeyi başarması bunun en güzel örneklerinden biri. McFadyen’in hesaplarına göre, yılardır peşinde olduğu kare, hayatının 4.200 saatine mal oldu. “Mükemmel” fotoğrafı çekmek için tam 720 bin kez deklanşöre basan ve çektiklerinin hepsini çöpe atan fotoğrafçı, bu kadar beklemesine rağmen yine de bu mükemmel fotoğrafı biraz da şans sayesinde çektiğini düşünüyor.

perfect-kingfisher-dive-photo-wildlife-photography-alan-mcfayden-33
perfect-kingfisher-dive-photo-wildlife-photography-alan-mcfayden-35
Fotoğrafçının doğru yerde durması, ışığın doğru olması, kuşun doğru açıdan gelmesi, tek bir damla bile sıçratmadan (tıpkı mükemmel bir yüzücü gibi) eşsiz bir dalış yapması gerekiyordu. Ve hepsi, başlangıçtan tam 6 yıl sonra bir araya geldi.

perfect-kingfisher-dive-photo-wildlife-photography-alan-mcfayden-311

perfect-kingfisher-dive-photo-wildlife-photography-alan-mcfayden-34

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response