Pazar, Şubat 17, 2019
The Story of Seven

EN İYİ 7 POLİSİYE DİZİ

Oylum Yüksel Haziran 12, 2017 INSPIRING, SOCIAL Yorum yok EN İYİ 7 POLİSİYE DİZİ

no7 polisiye dizi .jpg
True Detective, Sherlock veya Hannibal izleyip sevdiyseniz, dedektiflerin iç dünyalarının daha ön planda olduğu, “Nordic Noir” suç serileri ilginizi çekiyorsa bu liste tam size göre. İzlemenizi önerdiğimiz bu polisiye dizilerde, dedektifler birer süper kahraman gibi kusursuz, güçlü karakterler değil. Aksine, bu 7 polisiye dizideki dedektifler fazlasıyla kusurlu, içe dönük, henüz kendi sorunlarını çözememiş karakterler. Bu sayede izleyici olarak konuya daha çok çekiliyor, hikayeyi dedektifle birlikte stres içinde çözmeye çalışıyorsunuz.

1- Wallander (BBC One) / 4 sezon 12 bölüm

wallander

İsveçli yazar Henning Mankell (1948-2015)’in yaratıcısı olduğu Komiser Wallander karakteri, 2005-2013 yılları arasında İsveç’te yayınlanan Wallander (32 bölüm) isimli dizi ile tüm İskandinavya’da en çok sevilen polisiye dizi olmuştu. Mankell’in romanındaki hikayeler ve Kurt Wallander karakteri BBC’nin yeniden çektiği Wallender isimli dizide yeniden hayat buldu, dizi 4 sezon 12 bölüm olarak yayınlandı. BBC versiyonu İngiltere’de geçtiği ve İngilizce yayınlandığı için Nordic Noir tarzını tüm dünyaya tanıtmış oldu. BBC versiyonunda Kurt Wallender’ı canlandıran Kenneth Branagh çok başarılı. Zaten Wallender’ı izlediğinizde True Detective, Sherlock ve Hannibal gibi dünyaca ünlü polisiye dizilerin ilhamını Wallander’dan aldığını hemen anlayacaksınız. Wallander’ın 2008’de, 2010’da, 2012’de ve 2016’da yayınlanan 3’er bölümü, toplam 12 bölüm var. Her bölüm film tadında, yaklaşık 1 saat 30 dakika. 2008 ve 2010’da yayınlanan 6 bölümde Tom Hiddleston da yer alıyor.

2 – Broadchurch (ITV) / 3 sezon 24 bölüm

broadchurch

İngiltere’nin güneyindeki West Bay sahil kasabası, dizide Broadchurch ismiyle anılıyor. Kasabada herkesin bilip tanıdığı dedektif Ellie Miller ve başka şehirden terfi olup gelen Alec Hardy, Broadchurch’de işlenen suçları birlikte çözüyorlar. Broadchurch’de bir çocuğun ölü bulunması ile kasaba sakinlerinin göründüğü kadar masum olmadığı ortaya çıkıyor. Dizide yer alan oyuncuların tamamı müthiş yetenekli, bu sayede dizideki gerçekçilik unsuru çok yüksek. Dedektif Ellie Miller’ı canlandıran Olivia Colman’nın ve dedektif Alec Hardy’yi canlandıran David Tennant’nın oyunculuklarına hayran olduğumuzu söylemeliyiz. Broadchurch’ün 2013, 2015 ve 2017’de yayınlanan 3 sezon 8’er bölümden oluşuyor, toplam 24 bölümü var. Bölümler yaklaşık 48 dakika uzunlukta.

3 – River (BBC One) / 1 sezon 6 bölüm

river

Dedektif John River, ortağı Jackie’nin şüpheli ölümü ile sarsılır. River, aklının ona oynadığı oyunlar ve dedektiflik zekası arasında bir denge oturtup ortağının ölümündeki gizemi çözmeye çalışır. John River’ı hayranı olduğum Stellan Skarsgård canlandırıyor. Jackie Stevenson’ı canlandıran ise bir başka müthiş yetenek Nicola Walker. River 2015’te 1 sezon yayınladı, 6 bölüm var, her biri yaklaşık 1 saat.

4 – Hinterland (Acorn) / 3 sezon 13 bölüm

hinterland

Wallander’a olan özlemimizi Galler’de geçen Hinterland’i izleyince bir nebze olsun dindirmiştik. Henüz kendi kişisel sorunlarını çözememiş olan dedektif Tom Mathias, bir taraftan cinayet çözmeye çalışıyor. Nordic Noir suç serilerinin harika bir Galler versiyonu. Hinterland’in 2014’te 4 bölümü, 2015’te 5 bölümü, 2016’da 4 bölümü, toplam 13 bölümü yayınlandı. Bölümler 1 saat 30 dakika uzunlukta.

5 – Marcella (ITV) / 1 sezon 8 bölüm

marcella

Dedektif Marcella Backland, evlenince ailesiyle ilgilenmek için çalışmayı bırakmıştır, ama eşi onu terk edince yıllar sonra polis departmanına geri döner. Araştırdıkları bir suç hikayesinde kendini hem dedektif, hem görgü tanığı hem de şüpheli olarak bulacaktır. Marcella sorunlu dedektif karakterleri arasında muhtemelen en sorunlu olanı. Marcella 2016’da 1 sezon yayınladı, 8 bölüm var, her biri yaklaşık 45 dakika.

6 – Unforgotten (ITV) / 2 sezon 12 bölüm

unforgotten

River’da ölü dedektif Jackie’yi canlandıran Nicola Walker’ı, bu defa işinin başında, dedektif Cassie Stuart rolünde izliyoruz. Dedektifin yardımcısı Sanjeev Bhaskar’ın canlandırdığı Sunny karakteri de diziye ayrı bir tat katıyor. Kimliği belirsiz bir kişinin, ölümünden 39 yıl sonra bulunan kemikleri, dedektifler için bugün işlenen bir cinayetten farksızdır. Unforgotten’ın 2015 ve 2017’de yayınlanan 6’şar bölümü, toplam 12 bölümü var. Bölümler yaklaşık 45 dakika uzunlukta.

7 – Masum (BluTV) / 1 sezon 8 bölüm

masum

Bu listeye bir Türk yapımını dahil edeceğimiz Masum’u izleyene kadar aklımıza bile gelmezdi. En çok sevdiğimiz Türk filmlerinden biri olan İyi Seneler Londra’nın (2007) yazarı ve yönetmeni Berkun Oya’nın senaryosunu yazdığı “Masum” projesini duyduğumuz anda heyecanlanmıştık. Yönetmen Seren Yüce de harika iş çıkartmış ve ortaya oyuncukları ve senaryosuyla dört dörtlük bir Türk polisiye serisi çıkmış. Hatta bugüne kadarki en başarılı Türk yapımı olabilir. Dedektif Yusuf’un (Ali Atay) araştırdığı dosya, onu önceden tanıdığı emekli komiser Cevdet (Haluk Bilginer) ve iki oğlu Tarık (Okan Yalabık) ve Taner’e (Serkan Keskin) götürür. Kaza süsü verilmiş bir ölüm, planlı bir cinayet olabilir mi? Cevdet’in eşi Nermin (Nur Süer), Tarık’ın eşi Emel (Tülin Özen), Taner’in eşi Rüya (İrem Altuğ), Yusuf’un eşi Feride (Esra Kızıldoğan) ve Emel’in arkadaşı Selim (Bartu Küçükçağlayan) her biri harika karakterler ve çok başarılı canlandırılmış. Türkiye’den bu kadar iyi bir polisiye dizi çıktığı için çok umutlandık.

BONUS

Çok Amerikan olduğu için liste dışında bıraktığımız The Night Of (1 sezon 9 bölüm) izlenmeye değer bir başka suç hikayesi. Filmdeki kurbanı Riz Ahmed (Nasir Khan), dedektifi Bill Camp (Dennis Box) canlandırıyor. Ama asıl sürpriz avukat John Stone rolündeki John Turturro. Dizi sadece John Turturro için bile seyredilebilir.

Bu polisiye dizilerin hepsini izlediyseniz ve polisiye dizi arayışınız sürüyorsa, listedekiler kadar dört dörtlük olmasa da yine de ortalamanın üstünde ve kaliteli olduğunu düşündüğümüz Cardinal (1 sezon 8 bölüm), The Night Manager (1 sezon 6 bölüm), The Fall (3 sezon 17 bölüm), The Killing (4 sezon 44 bölüm) ve Happy Valley (2 sezon 13 bölüm) dizilerine şans verebilirsiniz.

 

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response