Çarşamba, Ocak 23, 2019
The Story of Seven

SONBAHAR İÇİN EN GÜZEL 7 FOTOĞRAF NOKTASI

Melankolik bir millet olduğumuz doğrudur. Taşı sıksak efkar çıkarırız evelallah. Hele de mevsim dönmeye başladığında kafalar da dönmeye başlar, kalpler döner, bazı umutlar kuşlarla birlikte daha sıcak memleketlere uçar… Ve bence bu sonbahar melankolisi, hemen önlenemezse bütün kış insanı süründürecek bir baş belasıdır. Bu yüzden de derhal önlem alınmalıdır! Canını seven herkes, sonbaharın üstüne gitmelidir.

Öyleyse alın size sonbaharı kovalayabileceğiniz müthiş noktalar. Bu konuyu yazarken elbette amacım size fotoğraf çektirmek! Ama siz bir yandan fotoğraf çekerken diğer yandan kamp ateşi yakabilir, ona üşendiyseniz termosunuzda getirdiğiniz (ve içine kesinlikle biraz da viski damlattığınız) koyu kahvenizi yudumlayabilir veya yere bir battaniye atıp ilk yağmur damlası yüzünüze düşene kadar ağaçların sararan yaprakları arasından gökyüzünü izleyebilirsiniz. Melankoli dozunu siz ayarlayın.

Yedigöller, Bolu

@olaysevenn

@olaysevenn

@olaysevenn

Bir karavan kiralayarak kamp yapabilir ya da park içindeki tesislerde yer alan bungalovlarda ve hatta kendi çadırınızda kalabilirsiniz. Bana kalırsa siz karavan kiralayın. Kesinlikle çok daha fotografik! Karavanınızla Batı Karadeniz’in orman denizinde kendinizi kaybedin. Kendinizi her an yağan yağmurdan koruyacağınızı tahmin ediyorum, ama lütfen bu arada kameranızı da korumayı unutmayın. Yeterince şanslı ve sabırlıysanız Yedigöller Milli Parkı’nda kadrajınıza bir geyik veya karaca da girebilir. Hem zengin bitki örtüsüyle makro çekimler yapma imkanı bulacak hem de parktaki Kapankaya seyir terasına çıktığınızda nefes kesen manzarayı fotoğraflayabileceksiniz. Göl kenarında özel bir fotoğraf yürüyüşüne çıkmayı ihmal etmezsiniz değil mi? Belki bir de sandal ki…

 

Belgrad Ormanı, İstanbul

@ayseozyilmazel

@cgamzes

@docthefeelgood

@alpertrakyalii

@mariademir3

@mustafaseven

İstanbul’dan çıkmak istemeyenler için en güzel alternatif. Böylece hem ormanda hem de şehirde olabilirsiniz. Sabahın ilk ışıklarını orada yakalarsanız, İstanbul’un aklınızda yer eden kaotik hali birden yok olacak, emin olun. Belgrad Ormanları’nın yürüyüş ve koşu yolları, patikaları ve küçük tepeleri sonbahar yapraklarıyla dolmaya başladığında, ormanın verdiği fotoğraflara inanamayacaksınız. Eşsiz foto-terapi için Belgrad’a giderken yalnızca doğanın size sunacağı görüntülerle de mükemmel fotoğraflar ortaya çıkarabilirsiniz. Ancak, kırmızının tüm tonlarını göreceğiniz ormanın aynı zamanda başka yerde bulamayacağınız, stüdyoda oluşturamayacağınız bir fon olduğunu unutmayın. Size eşlik edecek arkadaşınızı modeliniz olarak kullanabilir, onu ağaçların arasında kamufle edebilir, zıt renklerdeki kıyafetiyle öne çıkarabilirsiniz.

 

Yıldız Parkı, İstanbul

@mfeminoglu

@postmodernlilith

@aycaerdem

@ertekinhs

Belgrad Ormanları’na kadar gitmeye bile üşenen tembeller için daha iyi bir yer olamaz. Anadolu Yakası’ndan bir vapur ve bir otobüs uzaklığında, Avrupa Yakası içinse en merkezi noktada. Belki Belgrad Ormanları’nda göreceğiniz küçük doğal akarsular burada yok ama kırmızının bin bir tonu için daha yakın bir alternatif de olmayacak. Hemen hemen haftanın her günü kalabalık olan Yıldız Parkı’nda bir sonbahar çekimi için bence en uygunu hafta içi bir gün seçmek olur. Böylece fotoğrafınızın konusunu yalnızca siz belirlemiş olursunuz. Parkın içindeki köşklerde soluklanıp yeme-içme için de alternatifler olduğundan gün boyunca tüm ışıktan faydalanabilir, fotoğraf makinenizin sınırlarını görebilirsiniz.

 

Kapadokya, Nevşehir

@kubaglebicki

@kubaglebicki

@iamjamesgerber

@mehmetilhan

@mehmetilhan

@erenpamuk

@erenpamuk

@ser.cho

@ser.cho

Benim fotoğraf çekmekten, yürümekten, izlemekten asla bıkmayacağım coğrafyalardan biri. Dev balonların sepetlerine binip gün doğumunun ışıklarını, peri bacalarını, doğanın yarattığı eşsiz manzaraya karışan rengarenk balonları kaç kere fotoğrafladığımı hatırlamıyorum bile… Sonbaharın sarı ışıkları, Kapadokya’yı da kendi renklerine boyuyor. Daha önce başka mevsimlerde gördüyseniz bile, Kapadokya sonbaharda bir başka fotoğraf veriyor. Biraz kalınca giyinip sabaha karşı kalkış için havanın elverişli olmasını dileyin. Rüzgar izin verir de havalanırsanız hayatınızın en güzel ve en hızlı geçen kırk beş dakikasını yaşayacaksınız. Fotoğraf makinenizi balona bineceğiniz alana gider gitmez çıkarıp ayarlayın. Bu devasa araçlar henüz uçuşa hazırlanırken bile müthiş manzaralar yaratıyor. Kendinizi bir film setinde hissedeceksiniz.

Karagöl, İzmir

@o_snkyli

@o_snkyli

@godivaonahorse

@apotx

Adını İzmirliler’in bile çok az duyduğu Karagöl (diğer adıyla Tantalos Gölü), aslında şehir merkezine çok yakın. Karşıyaka’dan 27 km mesafede, yemyeşil çamların ortasında bulunan Karagöl aynı zamanda pek çok efsaneye de konu olmuş. Ege’yi sevip de mitoloji sevmeyen yoktur herhalde, değil mi? Gitmeden bu efsanelere bir göz atarsanız eminim başka bir gözle bakıp gölün anlatacağı hikayeleri de fotoğraflamaya çalışacaksınız. Karagöl’e giriş için küçük bir ücret ödemeniz gerektiğini belirtmekte fayda var. Ama içeride sizi bekleyen manzara, sessizlik, bisiklet ve yürüyüş için mükemmel parkurlar karşılığında, vereceğiniz giriş ücretinin lafı bile yapılmaz. Yamanlar Dağı’nı dağcılığa merak salan İzmir’liler karış karış bilir. Eğer İzmir’den yola çıkacaksanız, bir bileni de yanınıza katın, sizi fotoğraf çekeceğiniz en güzel noktalara götürecektir. Yürüyüş rotasının 4-5 saat sürdüğü Karagöl’de yükseklere doğru tırmandıkça sarı ve kırmızıya bürünmüş ağaçları, küçük dar patikaları, yapraklar arasından sızan güneş huzmelerini fotoğraflamak için sürekli durmak isteyeceksiniz.

 

Karagöl, Borçka – Artvin

@ahmet.erdem

@ahmet.erdem

@morelikurabiye

@morelikurabiye

@murat_keles

@murat_keles

@bophotographer

@bophotographer

İzmir’deki Karagöl’ü zaten biliyorsanız sizi Artvin’e alalım. Artvin’den Karagöl’e giderken yolda fotoğraflamak için o kadar çok şey bulacaksınız ki… Bana kalırsa bir gece göl kıyısında kamp yapın, hatta bu seyahati dolunaya denk getirin ve müthiş gece fotoğraflarıyla taçlandırın. Alabalık avlamanın da yasak olmadığı gölde açılmak için bir sandal kiralayıp bu fotoğraf turunu unutulmaz karelerle tamamlayabilirsiniz. Sizi sis konusunda uyarmam gerek. Ama biliyorsunuz ki sis de mükemmel pozlar verir.

Kaçkarlar

 

@balkarbalkaroglu

@_envererkan_

@murat_keles

@turhanulgur

 Neredeyse 4 bin metrelik (3937 m) yüksekliğiyle Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın zirvesi. Dağcılık için Türkiye’nin en çok tercih edilen coğrafyalarından biri olan Kaçkarlar’a yalnızca Türkiye’den değil, dünyanın dört bir yanından gelen dağcı grupları burada kamp kurar ve zirve yapar. Yaz ortasında bile karla kaplı olan yamaçları bir de sonbaharda, tüm atmosferin sarının tonlarına büründüğünde görmelisiniz. Mutlaka kamp kurmak için gitmeli, sabah gün ağarmadan doğa yürüyüşüne çıkmalı, dağın eteklerinden yavaş yavaş kalkan sisin altında nelerin saklı olduğunu görüp fotoğraflamalısınız. Kaçkarlar’ın bahar aylarında nispeten yumuşak olan havası sizi aldatmasın, geceler şehirliler için soğuk oluyor. Kaçkarlar’a gidiş amacınız ne olursa olsun, yanınızda bölgeyi iyi tanıyan bir rehber olması gerektiğini unutmayın. Ve elbette fotoğraf makineniz için yedek batarya ile fazladan bir hafıza kartı!

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response