Pazar, Şubat 17, 2019
The Story of Seven

BU SEZON İZLENMESİ GEREKEN 7 TİYATRO OYUNU

Her sonbahar tiyatro sahnelerinin yeniden açılması ile heyecanlanıyorum. Her Ekim ayında tükenen Devlet Tiyatrosu biletlerini görünce, bir kez daha bilet satış gününe alarmı kurmayı unuttum diye hayıflanıyorum. Ne zaman iyi bir oyundan çıksam, “neden her gün tiyatroya gitmiyorum ki” diyorum, sanki bir daha tiyatro olmadan nefes alamayacakmışım gibi. İnsanı şehrin bu kadar çok  bir parçası hissettirip, aynı zamanda bu kadar çok ilham veren başka bir şey daha yok. 2016 bitmeden mutlaka görmem gereken oyunları listeledim. 2015 yılında kaçırdıklarım, bu sene tekrar sahnedeler neyse ki. Aralarından beni en çok heyecanlandıran 7 oyunu listeliyorum. Umarım sizlere de ilk fırsatta bilet alıp gitmeniz için ön ayak olur.

 Yanlışlıklar Komedyası (William Shakespeare)

Bakırköy Belediye Tiyatroları

2016’da “En Başarılı Prodüksiyon (En Başarılı Oyun)” ve “En Başarılı Sahne Tasarımı” dallarında Afife Tiyatro Ödülü kazanan oyunu 9 Ekim, 27 Ekim, 30 Ekim tarihlerinde Ataköy’deki Yunus Emre Kültür Merkezi’nde izleyebilirsiniz. Güncel takvimi görmek ve bilet almak için tıklayın:

http://www.bbt.bel.tr 

1

 

 Profesyonel (Duşan Kovaçeviç)

İstanbul Devlet Tiyatrosu

Bir edebiyat adamı, bir sekreter ve bir gizli polisin hikayesi. Yetkin Dikinciler’i izlemek için sabırsızlanıyorum. Malum Devlet Tiyatroları’na bilet bulmak kolay değil. Biletler 13 gün önce saat 10:00’da gişede satışa çıkıyor, satış çıktıktan 10 dakika sonra internette de satışa açılıyor ve hızla tükeniyor. 16 Ekim’e kadar D.T. İstanbul Küçük Sahne’deki tüm biletler tükenmiş. Alarm kurarsanız Ekim ayında İstanbul Kültür Üniversitesi ve Cehavir’deki oyunlara bilet alabilirsiniz. Güncel takvimi görmek ve bilet almak için tıklayın.

http://www.biletiva.com/event/G1332

2 

İki Kişilik Yaz (David Greig & Gordon Mcintyre)

Dot 

Yağmurlu bir günde Edinburgh’da yolları kesişen 35 yaşında bir erkek ve bir kadının hikayesi. Başroldeki Gizem Erdem ve Tuğrul Tülek’in dans ettikleri sahneyi izledim, oldukça heyecan verici. Tuğrul Tülek 2015’de bu oyundaki rolüyle “En Başarılı Erkek Oyuncu”  Afife Tiyatro Ödülü kazandı. 13-14-15 Ekim ve 20-21-22 Ekim’de sahnelenecek. Güncel takvimi görmek ve bilet almak için tıklayın.

http://go-dot.org/?tribe_events=iki-kisilik-yaz-10

3

 

En Kısa Gecenin Rüyası (William Shakespeare)

Moda Sahnesi

Listemdeki ikinci Shakespeare oyunu “A Midsummer Night’s Dream”.  Oyunun müziklerini Can Güngör yapmış diyeyim, siz ne kadar yenilikçi ve cesur bir Shakespeare yorumu olduğunu anlayın. 28-29-30 Ekim’de henüz biletler tükenmemiş. Güncel takvimi görmek ve bilet almak için tıklayın.

http://www.modasahnesi.com/en-kisa-gecenin-ruyasi

4

 

Pencere (David Hare)

Oyun Atölyesi

Haluk Bilginer söz konusuysa, eminim siz de oyun seçmiyorsunuzdur. Haluk Bilginer her sezon hangi oyunu çevirip, oynadıysa bence bize kaçırmadan izlemek düşer. Ayrıldıktan 3 yıl sonra bir araya gelen Tom ve Kyra’nın hikayesi. Oyun Atölyesi’nde Ekim biletleri tükenmiş görünüyor ama 1-2 Kasım tarihlerinde yer var. Güncel takvimi görmek ve bilet almak için tıklayın.

http://www.oyunatolyesi.com/online-bilet/koltuk-secimi?ssid=5522

5

 

Bir Delinin Hatıra Defteri (Nikolay Gogol)

Dostlar Tiyatrosu

Genco Erkal 27 yaşında “Bir Delinin Hatıra Defteri”ni ilk kez oynadığında, bu aynı zamanda Türkiye’de sahnelenen ilk tek kişilik oyun olmuştu. Genco Erkal’ın yıllar içinde farklı yorumlar katarak sergilediği performans, 50. yılında zirveye çıkıyor. Evet Genco Erkal 77 yaşında, oyunu ilk kez sahneledikten 50 yıl sonra tekrar yorumluyor. Bu performans kaçmamalı! Oyunun Ekim ayı boyunca yoğun bir Türkiye takvimi var, güncel takvimi görmek ve bilet almak için tıklayın.

http://www.dostlartiyatrosu.com/program.html

6

 

39 Basamak (Uyarlayan – Patrick Barlow, Roman – John Buchan)

Zorlu PSM

39 basamak romanının hikayesi, hem sinema hem tiyatroda yer alan ender eserlerden. Gerilim ustası Alfred Hitchcock’un The 39 Steps (1935) filminde uyarladığı hikaye, oyunun temelini oluşturuyor. Patrick Barlow Hitchcock’un uyarlamasını sahneye taşımış. 5-6 Ekim ve 26-27 Ekim’de bilet var görünüyor. Güncel takvimi görmek ve bilet almak için tıklayın.

http://www.zorlupsm.com/tr/etkinlik/sahne-sanatlari/tiyatro/39-basamak-2-2

7

Not: Yazıyı hazırladığımda Ekim 2016 programları açıklanmış olduğu için Ekim 206 oyun tarihlerine yer verdim, güncel takvim için lütfen ilgili sayfalara tıklamayı unutmayın. 

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response