Çarşamba, Ocak 23, 2019
The Story of Seven

7 ADIMDA YARATICI VE YENİLİKÇİ BROOKLYN

Sadece acı sos satanı, viski denince ilk akla geleni, Amerikan müziğini gururla yaşatanı, sinemayla içki kültürünü harmanlayanı… Brooklyn’den nokta atışı 7 köşe, 7 ilham verici konsept.

A/D/O

ADO_1

ADO_3

Hem paylaşımlı ofis hem kreatif kitle için sosyalleşme alanı mekân konseptinde varılan son durak: A/D/O. Kapısından içeri girer girmez daha çok yaratmak, üretmek enerjisine kapılıyorsunuz. Geniş hangarı andıran mekanın mimari yönden kullanım biçimi de heyecan verici. İçeride baskın olan geniş, ferah ve sonsuz açı; sizi daha çok kalıpların dışında düşünmenizi sağlıyor. Girişte solda İskandinav şefler Claus Meyer ve Fredrik Berselius’in son denemeleri, tüm gün açık kafe/restoran Norman, girişte sağda ağırlıklı Mini Cooper ve BMW etrafında dönen tasarım ajansları, orta alandaysa alabildiğine tasarım paylaşımlı masalar… 2017 dünyasında yaratıcı Brooklyn nasıl çalışıyor yerinde görmek için en ideal nokta.

Rough Trade

Rough Trade_1

Rough Trade_3

Londralı plak şirketi Rough Trade’un, 40’ıncı yıl şerefine, New York’ta açtıkları dükkan, pek tabii hipster ahalisinin tam dibine, Williamsburg’un orta yerine düştü. Bir hangar dolusu müzik: Alabildiğine geniş plak rafları, limitli üretim müzik aletleri, masa tenisinin de olduğu ‘takılma’ alanları, hatta kahve köşesi, üstüne konser salonu… Hazır gitmişken iki sezon evvel Rough Trade’in iki sokak gerisinde açılan, indie sahnesini sahiplenen, muhtelif konserlere/sanat işlerine kapısını aralayan National Sawdust’da ne var ne yok bir göz atmalı.

Rough Trade – 64 North 9th St, Williamsburg; National Sawdüst – 80 North 6th St, Williamsburg

Bulletin

Bulletin

Bir sanat kuratörü titizliğinde yürütülen çalışma sonrası özenle bir araya getirilmiş ‘lifestyle’ markalardan oluşan mağazacılık şekil değiştirmeye devam ediyor. Bulletin, yenilikçi ve heyecanlı genç markalara ‘rafını’ kiraya veriyor. Her ay, raflar değişiyor, markalar yenileniyor. Amaç dijital markaların sokağa inmesine, adres gösterebileceği bir mağazası olmasına aracı olmak, el vermek, kolektif ruh yaymak. 145 Wythe Avenue

The Meat Hook

Meat Hook_2
Brooklyn çıkışlı yeni model kasapların de etkisiyle barbekü kültürü, şekil değiştirdi; gastronomik bir değişim yaşadı. Burada ‘mahalle kasabı’ dediğin aynı zamanda ‘lokal artist’, kasap etiyse filtreli, emojili bir Instagram güzeli. The Meat Hook da bu akımın öncülerinden. 397 Graham Avenue

The Heatonist

Heatonist_1

Barbekü kültürüne değinmişken, sadece acı soslara adanmış bir dükkânın önünden geçip de içeri girmemezlik olmaz. ‘Heatonist’, acı sos işini belki de en ciddiye alan oluşum. Son derece minimal, sadece yüze yakın sos şişesinin sıralandığı bir dükkân.

Heatonist_2

Sürgülü kapıları geniş bir tadım odasına ve acı sos laboratuvarına açılıyor. Özgünlükte bir Brooklyn markası.

121 Wyhte Avenue

The Whiskey Brooklyn

The Whiskey Brooklyn_1

Plaktan dinlenmiş Amerikan rock’ından bir kesit, yerinden alınmış özel suretim açısıyla gastronomik sosuyla bir barbekü deneyimi, yaratıcı ve özgün kalabalığın üretim alanına ziyaret… Tüm bu deneyimi tamamlayacak bir son nokta: Viski barı. Muhitin en ‘kıymeti bilinen’ barlarından The Whiskey Brooklyn, mönüsü ve barı ağırlıklı viski.

thewhiskeybrooklyn

Tennessee viskisiyle hazırlanmış iyi bir Old-Fashioned ya da Boulevardier, Brooklyn ruhunu anlamaya giden en kısa yol. İçerisi son derece ‘oyuncaklı’, bar eğlencesi adına aklınıza gelecek her türlü ‘Amerikan bar sporu’ oyunları mevcut.

44 Berry St.

Syndicated Bar Theater Kitchen

Syndicated BK_2

Syndicated BK_3

Kendinden “aynı zamanda yüksek kalite mevsiminde malzemelerle yemek pişirme ve sunma meraklısı olan bir sinema salonuyuz” diye bahsediyor. Kapısı, genel giriş havası 1930’ların sinema suarelerini anımsatıyor.

Syndicated BK_1

Film sırasında bardan içki ve yemek siparişi serbest. Sinema salonun içinde ‘fine’ restoran servisi ya da tam tersi. Havası rahat, film seçimi estetik, içki merakı hayranlık verici.

40 Bogart St.

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response