Pazar, Şubat 17, 2019
The Story of Seven

ÖZGÜRLÜĞÜN BİR DİĞER TANIMI: SOKAK MÜZİSYENLERİ

Yıllar yılı müzik; okulların ve evlerin dışına taşarak sokaktan beslenmesini sürdürerek günümüze geldi. Zamanla dünyanın dört bir yanındaki sokaklar müzisyenlerle dolup taştı, bir kısmı Zaz gibi, dünyaca ünlü oldu bir kısmı ise sokak sanatçılığından hiç vazgeçmedi.

Özellikle büyük şehirlerin kalabalık caddelerinde gezinirken santurun tınısını, sokak sanatçılarının sıkça kullandığı ahşap ritim enstrümanı cajonun enerjisini hissetmek artık çok muhtemel. Sokak müziği yavaş yavaş sektörleşirken bunu icra edenler aslında underground felsefeyi benimsemiş ve sokak müzisyenliği, başkaldıran bir meslek. Zaman zaman belediyelerin engeline takılsalar da sokak müzisyenleri pes etmeden işlerini yapmaya devam ediyorlar. Ve aslında bu müzisyenler, mücadeleci ve özgür ruhlarıyla örtüşen bu adrenalinden besleniyorlar.

Sokakta; müziğin keşfedildiği yerde, her şey olduğu gibi, rekabet ve sınıf farkı bir anda ortadan kayboluyor. Belki de hayatlarında hiç konsere gitmemiş, televizyon izlememiş insanlar böylece müzikle tanışıyorlar.

Türkiye’den ve dünyadan 7 özgün ve özgür ruhlu sokak sanatçısını ve gruplarını sizler için derledik:

ORKESTER

Mr. Orkester kendiyle aynı adı taşıyan Norveçli tek kişilik bir orkestra. Son 7 yılını Avrupa ve Güney Amerika’yı dolaşarak geçirdi. Yüksek enerjisini akustikle buluşturan, aynı anda Blues, Caz, Swing, Rock’n Roll ve hatta Punk tarzlarını birleştiren bir tını yarattı.

Mr. Orkester

Mr. Orkester

SİYA SİYABEND

1995 yılında İstanbul’da kurulan Siya Siyabend 20 yıldır İstanbul’da sokak müziği denildiğinde ilk akla gelenlerden. Doğaçlama müziğin yanı sıra caz ve türküyü harmanlayarak kendilerine has bir tarz yarattılar.

Siya Siyabend

Siya Siyabend

 

SZKOJANI CHARLATANS

Grubun kreatif direktörü, baş kemancısı ve aynı zamanda vokali Budapeşteli müzisyen Kjartan Code. Kaliforniya’dan İstanbul’a dünyayı dolaştı, keman ve özgün vokal yeteneğiyle Balkan müziğini icra ettiği her yerde seyirciyi büyülemeyi başardı.

Szkojani Charlatans

Szkojani Charlatans

CİGO

Hırvatistan’ın Pula şehrinden sokaklara çıkan tek kişilik orkestranın gerçek adı Cile. Sokaklarda çalarak tüm dünyanı dolaşan Cigo, aynı anda gitar, mızıka, davul, zil, klakson çaldığı gibi şarkı da söylüyor. Çantasına para bırakanlara otomatik olarak çalan ziliyle teşekkür ederek yoluna devam ediyor.

 

Cigo

Cigo

 

DUB FX

Avustralyalı sanatçı çantasını topladığı gibi kendisini sokaklara atıyor. Seyahat masraflarını karşılayabilmek için gittiği her yerde sokaklarda müzik yapıyor. Hip-hop, looping kültürünün sokaktaki yansıması olan Dub FX’in namı maceracı yapısından geliyor. Şu anda büyük festivallerde sahne alsa da sokak performanslarından da vazgeçmiyor.

DUBFX

DUBFX

KARA GÜNEŞ

1998’de Ankara’da kurulan grup Anadolu motiflerinden de esinlenerek bir Rock grubu yarattı. 2004 yılında İstanbul’a taşınmalarının ardından sergiledikleri performanslarla bu müziğin öncülerinden biri haline geldiler. Sokak performanslarında Anadolu deyişleri, santur yorumları ve doğaçlamalarını icra ederken, sahnede daha farklı formasyonlara bürünerek izleyicileri şaşırtmayı başarıyorlar.

Kara Güneş

Kara Güneş

AYRIK OTU

2012’de Eskişehir’de ortaya çıkan çok tarzlı bu sokak orkestrası Reggae’den türküye geniş bir müzik kültürünü sokaklara taşıyor ve sınır konan bir müzik anlayışına karşı çıkıyor. Hem sokaklarda hem de çeşitli festivallerde sahne alan grup İbranice, Kürtçe, Macarca, Arnavutça, Türkçe, İspanyolca repertuara ve renkli enstrümanlara sahip.

AYRIK OTU

AYRIK OTU

Dünya Sokak Müziğ ile ilgili daha fazla bilgi için: http://worldstreetmusic.com

Sokak müzisyenleri, sanatçıları ve performanslarıyla ilgili pek çok bilgi içeren bu video blog sayfası dünyanın dört bir yanından isimlerin videolarını barındırıyor. Kimi müzisyenler bardaklarla müzik yapıyor, kimileri tek kişilik grup kimileri ise egzotik aletleri çalıyor.

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response