Pazar, Şubat 17, 2019
The Story of Seven

NEW YORK’TA İLHAM VEREN 7 PARK

New York’a daha önce gittiyseniz Central Park’a bir çok kapısından giriş çıkış yaptığınızı, Bryant Park, Madison Square Park, Union Square Park gibi yoğun iş trafiğinin göbeğindeki parklara illa biraz soluklanmak için oturduğunuzu varsayıyorum. New York’a giriş kısmını geçtiysek sizi çoğunlukla turist ve takım elbiselilerin olduğu parklardan çıkarıp, daha çok öğrenci ve emeklilerin vakit geçirdiği parklara davet etmek istiyorum.

Elizabeth Street Garden

Little Italy’de Elizabeth Caddesi üzerindeki bu parkta sırtınızı bir aslan heykeline dayayıp kitap okuyabilir, çimlerin üzerinde yoga dersi alanları seyredebilirsiniz.

1 Elizabeth Street Garden 2_1 Elizabeth Street Garden

Columbus Park

Chinatown’dan en sevdiğiniz egzotik meyvelerden taptaze ve uygun fiyata alıp Columbus Park’ta yemeğe ne dersiniz. New York’ta birkaç dakikalığına Çin’e ışınlanacaksınız.

2 Columbus Park

 

Washington Square Park

Adeta New York Üniversitesi’nin arka bahçesi. Özellikle üniversitenin açık olduğu zamanlarda enerjisi harika. Satranç’da iddialıysanız bir gün kendinizi bir profesöre karşı oynarken bulabilirsiniz.

3 Washington Square Park 2

3 Washington Square Park_

 

 

The High Line

1930’larda şehir trafiğinin içinden geçen trenlerin sebep olduğu kazaları önlemek için tren hattı yükseltilerek kullanılmış. 1990’ların sonunda tamamen atıl hale gelen bu yüksek tren hattının yıkılması söz konusu olduğunda büyük tepki toplamış. Dönemin belediye başkanı Giuliani yıkılması için kararname imzalasa da yerine gelen yeni başkan Bloomberg, High Line’ın park yapılması projesini desteklemiş. New Yorkluların oluşturduğu sivil toplum örgütü Friends of the High Line’ın da topladığı bağışlarla High Line bugün harika bir park ve bölgedekiler için benzersiz bir dinlenme alanı.

4 The High Line 3

4 The High Line 4

4 The High Line 2

Dumbo

Yürüyerek Brooklyn Köprüsü’nü geçmek, Manhattan’dan Brooklyn’e geçince Brooklyn ve Manhattan köprülerinin arasındaki şairane manzarayı kim görmek istemez ki. Üşenmez yakındaki Brooklyn Roasting Company’den bir de kahvenizi alıp bankalara oturursanız sizi kimse kaldıramaz.

5 Dumbo

5 Brooklyn Bridge

5 Manhattan Bridge

 

The Battery

Wall Street’de çalışanlarının öğle yemeğine denk gelmediğiniz ve Özgürlük Heykeli’ne gidip gelen teknelerin kuyruğuna yaklaşmadığınız sürece bu parkın keyfini sürebilirsiniz. Bu parktan Özgülük Heykeli ve New Jersey harika görünüyor.

6 battery-2

6 battery

 

The Creative Little Garden

East Village’daki bu park New Yorklular için de hala bir sır. Dizi dizi sıralanmış apartmanlardan bir tanesi olmasaydı nasıl bir cennet olurdu acaba, işte bu park bunun cevabı. Bir apartman eni ve boyundaki bu parkta kendinizi mahallenin bir parçası hissedeceksiniz.

 

 

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response