Pazar, Şubat 17, 2019
The Story of Seven

NASHVILLE’DEN ÇIKMIŞ DÜNYACA ÜNLÜ 7 MÜZİSYEN

Elif Tanverdi Kasım 30, 2015 INDEPENDENT, SOCIAL NASHVILLE’DEN ÇIKMIŞ DÜNYACA ÜNLÜ 7 MÜZİSYEN için yorumlar kapalı

Nashville

Nashville

Amerikalılığın gerçek anlamda iliklerine kadar hissedildiği Nashville hiç kuşkusuz, kendine özgün ve bağımsız tarzıyla çok farklı bir iz bırakıyor ziyaretçilerinde. Dünyanın en meşhur Amerikan viskisinin evi Nashville; Amerikan müziğinin de en önemli merkezlerinden.

Silvet Cornet

Silver Cornet Band

Buraların en tanınmış kişiliği Jack Daniel’ın ruhunun da dünya müziğinin ruhuyla anılır hale gelmesi ise hiç şaşırtıcı değil. Örneğin, Silver Cornet Band müzik grubu yıllarca Jack’in kendi host ettiği etkinliklerinde insanları bir araya getirmek ve eğlendirmek için markayla birlikte kullanılırmış. Silver Cornet Band hala Amerika’yı geziyor ve Nashville’in bir sembolü olmayı sürdürüyor:

Nashville

Nashville’in irili ufaklı onlarca barın yer aldığı şehir merkezindeki Broadway, sadece country değil rock müziğin sokaklara taştığı, zamanın en önemli müzisyenlerin albümlerinin kaydedildiği plakçıları ile ismini resmi olarak müzik şehri diye kayıtlara sokmuş. Nashville, Amerika ve dünya müzik sahnesine sayısız müzisyen kazandırmış. Gelin onlardan 7 tanesini tanıyalım:

Johnny Cash

Nashville3

2003 yılında 71 yaşında kaybettiğimiz, country, rock’n roll ve gospel müziğe sayısız eser kazandırmış, kadife sesiyle olduğu kadar duruşuyla da tanınmış müzisyen ve aktör Johnny Cash Nashville’in belki de akla ilk gelen en önemli değerlerinden. Ünlü sanatçının Nashville Downtown’da bir de müzesi bulunuyor.

JCash

folsom-prison -1

Miley Cyrus

miley_cyrus_glamour_magazine_photoshoot-1600x1200

Çocukluğunda Hanna Montana’daki aktrislik kariyeriyle ünlenen ve daha sonra oldukça cüretkar klipleriyle başına buyruk ve çılgın bir pop ikonu haline gelen Miley Cyrus da bir Nashville kızı.

Paramore

Adı hep country müzikle anılsa da Nashville 1999 yılında punk-rock grubu Paramore’un kurulduğu şehir aslında.

Jack White

sixteensaltines

Nashville doğumlu olmasa da kariyerinin büyük bir bölümünde burada yaşamış rock / blues müzisyeni Jack White’ın özellikle solo çalışmalarındaki country tınılarıyla Nashville’li olduğunu oldukça açık ediyor. Şehre kazandırdığı Third Man Records da bir plak dükkanından ziyade bir çok amaçlı bir müzik merkezi gibi ve Nashville’e yolu düşenler tarafından mutlaka ziyaret edilmeli.

The Black Keys

Alternatif rock ikilisi The Black Keys de Nashville doğumlu olmayıp kariyerini Müzik Şehri’nde devam ettirenlerden. 2010’da Nashville’e taşınıp, burada Easy Eye adlı bir stüdyo kurup sondan bir önceki albümleri El Camino’yu ve son albümleri Turn Blue’nun da bir kısmını burada kaydettiler ve böylelikle dünyaya sadece country müzikten ibaret olmadığını göstermek için Nashville müzik sahnesinin de elini güçlendirdiler.

Kings of Leon

3 kardeş ve kuzenleri tarafından 99 yılında kurulan Kings of Leon, yoğun tur programları sebebiyle memleketlerinde çok sık vakit geçiremeseler de hem albüm kaydetmek hem de ufak festivaller organize etmek için sık sık buraya geri dönen gerçek bir Nashville asıllı rock grubu.

Taylor Swift

taylor-swift2-countrymusicislove

Sonradan müzik tarzı belirgin şekilde değişse de içindeki country kızını öldürmeyen, hayali peşinde 14 yaşında Nashville’e taşınan Taylor Swift ülke ve dünya çapında büyük başarı yakalayıp kendini kabul ettirip kariyerine şekil veren bu şehrin yetiştirdiği sanatçılar arasına ismini yazdırmayı  başaranlardan.

ib5vORBCYYVvlx_V53qGJ9EJ5oCgDO1RqqmCchXfqCA.JPG

Like this Article? Share it!

About The Author

Elif Tanverdi

İstanbullu mimar, blogger, gezgin, yogini, hayalperest, müzik ve sokak sanatları aşığı, festival ve parti kızı! twitter/cizenbayan | facebook/cizenbayan | instagram/cizenbayan

Comments are closed.