Pazar, Şubat 17, 2019
The Story of Seven

BAR SOHBETLERİ: BAŞAK DİZER

The Story Of Seven ile birlikte ‘Bar Sohbetleri’ röportajlar serisinin yenisi için geçtiğimiz aylarda Deniz Marşan, Başak Dizer’le bir araya geldi. Yakın dostluklarının yanı sıra profesyonel hayatlarında da yaklaşık 10 yıldır  beraber styling dünyasının nabzını tutan iki başarılı isim Nişantaşı Must‘ta buluştu. Kokteyller ve atıştırmalıklar eşliğinde ortaya keyifli bir sohbet çıktı.

Deniz Marşan: Ben yine her röportajda yaptığım gibi 7 sıfatla birbirimizi tanımlama kısmıyla başlamak istiyorum. Başak bence tam anlamıyla anlayışlı, ön yargısız, haksızlığa ve adaletsizliğe hiç tahammül edemez…

Başak Dizer: Evet, ilk saydığın üçü tamamen beni tarif ediyor.

Deniz Marşan: Huzurludur ve karşı tarafa huzur verir, çok sabırlıdır, iyi bir insandır. Belki bu ‘iyi’ tanımı herkese göre değişir ama benim tanımımla iyi bir insansın.

Başak Dizer: Dediğin gibi kime göre iyi, kimine göre kötü olabilirim ama bana ‘İyi bir insan mısın?’ diye sorsalar evet derim. Ama bu birilerine bir şeyler vermekle ilgili değil, benim kimseye zararım olamaz. Benim iyilik anlayışım bu, kimseye bir zararım dokunmaz, dokunamaz.

Deniz Marşan: Bunun yanı sıra belki de kimsenin bilmediği bir başka özelliğin ise maceracı olman. Dışarıdan öyle gözükmüyorsun ama sen değişik aksiyonlara açıksın ve korkusuzsun.

Başa Dizer: Elbette korkularım var ama onlar genelde manevi şeyler. Asla karanlıktan korkmam, beni kapatın kapkaranlık bir odaya ardarda korku filmleri koyun ben hiçbir şey olmamış gibi onları izlerim. Kapım açık uyurum örneğin. Beni tanımayan herkes ‘Bu Başak değil’ der ama aslında tam tersidir.

Deniz Marşan: Seni anlatan 7 sıfatı toparlayacak olursak cesur, anlayışlı, huzurlu, adaletsizliğe tahammülü olmayan, sabırlı, iyi, ön yargısız diye özetleyebiliriz.

Başak Dizer: Ben de seni tanımlayacak olursam herkesi olduğu gibi kabul eden, çılgın, eğlenceli, komik, egosuz, anlayışlı ve herkesin pek bilmediği bir özelliğin duygusal olmanı sayabilirim.

Deniz Marşan: Sen egodan bahsedince aklıma geldi ,yıllarca bize ‘İki kadın aynı işte uzun süren bir ortaklığınız var bunu nasıl başarıyorsunuz?’ şeklinde sorular geliyor. Aslında çok basit ikimiz de egosuzuz en büyük nedeni bu bence.

Başak Dizer: Evet bu çok büyük bir etken, bunun yanında ikimizde girişimciyiz, yerimizde saymıyoruz. Bu anlamda fikirlerimiz de çok örtüşüyor ve birbirimizi tamamladığımızı düşünüyorum.

Deniz Marşan: Hızlı soru cevap oyunu oynayalım. Ben sana 7 tane kelime söyleyeceğim sen bana anında sana çağrışım yapan kelimeyi söyleyeceksin hazırsan başlıyorum.

Deniz Marşan: Müzik?

Başak Dizer: Dans.

Deniz Marşan: Film?

Başak Dizer: Kelebeğin Rüyası, benim ilk ağladığım filmdir. Beni bilirsin duygusal filmleri hiç sevmem, ağlamamda normalde ama bu film bana çok duygusal gelmişti. Sanırım bunun özel bir etkisi de var. 😊

3

Deniz Marşan: İçki?

Başak Dizer: Az ve öz.

Deniz Marşan: Parti?

Başak Dizer: Deniz Marşan 🙂

Deniz Marşan: Tatil?

Başak Dizer: Uzak, ben uzaklara gittiğim zaman kendimi tatilde hissediyorum.

Deniz Marşan: Huzur?

Başak Dizer: Nefes.

Deniz Marşan: Mutluluk?

Başak Dizer: Mutsuz olmama hali. Hep sorarlar mutluluğun anlamı ya da tarifi nedir diye… Bana saçma geliyor, mutsuz değilsen mutlusundur bu kadar basit bir kavram aslında.

IMG_0002_JPG

Deniz Marşan: Hayatında şu ana kadar mutlu ve mutsuz olma durumunu yüzdeye vursan…

Başak Dizer: %70 mutlu %30 mutsuz diyebilirim.

Deniz Marşan: Kendine bir sayı seçecek olsan ihangisi olurdu?

Başak Dizer: Nedenini bilmiyorum ama aklıma hep 13 geliyor. Belki de uğursuz rakam dedikleri içindir ama ben asla inanmam tam tersi 13 bana uğurlu geliyor.

Deniz Marşan: Batıl inançların var mıdır?

Başak Dizer: Yok, hiç inanmam öyle şeylere. Bence bilmediğimiz şeylere inanıyoruz. Sonunu göremediğimiz, birileri tarafından ortaya atılan ama ispatlanamayan şeyler ilgimizi çekiyor sanırım.

Deniz Marşan: Bilmek mi, inanmak mı?

Başak Dizer: Bilmek, öğrenmek. Bir şeye inanmak ya da peşinden gitmek için onu bilmem lazım.

Deniz Marşan: Bir renk olsan siyah mı beyaz mı olurdun?

Başak Dizer: Beyaz, masum renk derler ama ben onun için söylemedim. Çok sevdiğim için sanırım, kıyafetlerim bile beyaz ağırlıklıdır

IMG_5819

Deniz Marşan: Hayat senin için siyah mı beyaz mı?

Başak Dizer: Gri, benim hayata karşı bakışım hiçbir zaman siyah ya da beyaz olmadı. Hayat benim için gridir. Hayatımın hiçbir döneminde siyahlar ya da beyazlar olmadı, her zaman griydi.

Deniz Marşan: Sen konuştuğun zaman inanılmaz bir altyapıya sahip olduğun ortaya çıkıyor. Ama genelde dinleyicisin. Kimlere saklıyorsun bu bilgileri ?

Başak Dizer: Bir yerde okumuştum bilgiyi paylaştığın zaman bilgi olur diye, ben niye böyleyim bilmiyorum. Çok okurum, çok araştırırım fakat bir türlü paylaşamam. Bildiğim bir konu hakkında birisi sormadan hayatta o konu hakkında yorum yapmam. Aslında ne kadar kötü bir şey, paylaşsana bilgiyi değil mi?

Deniz Marşan: Anlamak mı anlaşılmak mı?

Başak Dizer: Ben anlamak için doğduğumu düşünüyorum. Karşımdakini dinler ve anlamaya çalışırım, genelde de anlarım. İyi bir dinleyici olduğum için anlamak konusunda bir sıkıntım yok, o yüzden anlaşılmak isterim.

Deniz Marşan: Hayatta var olma sebebini sanırım hemen hemen herkes düşünür. Sen var olma sebebini buldun mu?

Başak Dizer: Bu konuyu çok ama çok düşündüm, 20’li yaşlarımda çok kafaya takmıştım, çok okudum, çok araştırdım. Sanırım insanları motive etmek , pozitif düşünmelerini sağlamak için bu dünyadayım. İnsanların bana ‘Ne kadar iyi geldin bilemezsin, benim pozitif düşünmemi sağladın, seninle konuştuğumda mutlu oluyorum ‘ gibi cümleler sarf etmesi beni inanılmaz mutlu ediyor.

Deniz Marşan: Buna katılıyorum. Hem iş otağım, hem de arkadaşım olarak var olma sebebin bence insanların hayatlarını iyileştirmek, onları mutlu etmek.

Başak Dizer: Bu önceden planlanmış bir tavır değil, otomatik olarak gelişiyor. Benim moralim bozuk olsa bile etrafıma her zaman pozitiflik aşılamaya çalışırım.

Deniz Marşan: Peki hayatın anlamını hiç düşündün mü?

Başak Dizer: Bu konuyu pek düşünmedim. Bize bir hayat verilmiş, bir isim verilmiş, bu konuda düşünmeye gerek görmüyorum. Yaşadığın hayatında neler yaptığın, nasıl bir insan olduğun hayatının anlamıdır diye düşünüyorum. Bir şeyleri deneyimlemek için bu hayattayız. Hayatın anlamı deneyimlemek diyebilirim.

Deniz Marşan: Macera mı huzur mu?

Başak Dizer: Huzurlu olduğum için macera olsun isterim. Zaten zaman zaman bunu yaşıyorum. Adrenalinin yükselmesi bana keyif veriyor.

IMG_5864

Deniz Marşan: Karmaya inanır mısın?

Başak Dizer: Yüzde yüz, kesinlikle çok deneyimledim iyi ya da kötü bu hayatta ne yapıyorsak onun cezasını ya da ödülünü mutlaka görüyoruz.

Deniz Marşan: Tek bir dilek hakkın olsa şu an ne yapmak isterdin?

Başak Dizer:  Sanırım 10 sene öncesine gitmek isterdim çünkü o zamana yaymak, özel olarak yapmak ve profesyonelleşmek istediğim bazı şeyler kaldı, onları o dönem aralara serpiştirirdim.  Çok geçmişiyle yaşayan biri değilimdir, keşkelerim vardır tabii. Ama tek bir dileğim olsa dediğim gibi 10 yıl öncesine gitmeyi dilerdim.

Deniz Marşan: Sahip olmak ve ait olmakla ilgili görüşlerin ne?

Başak Dizer: İkisi de ben değil. İki kelime de bana çok özgürlük karşıtı gibi geliyor.

Deniz Marşan: Özgünlük mü, Özgürlük mü?

Başak Dizer: Özgürlük. Ancak özgür olduğunda özgün olabilirsin. Özgür bir ruha sahip değilsen özgün olamazsın.

Deniz Marşan: Her zaman B planın var mıdır?

Başak Dizer: Evet, hatta C planım bile vardır. Ben biraz garanticiyim mutlaka alternatif planlarım hazırdır, onlar olmadan adım atmam.

Deniz Marşan: Tahammül edemediğin özellikler neler?

Başak Dizer: Manevi anlamda cimrilik. Yalan söyleyen ve kıskanan insanları da hayatımdan uzak tutmaya çalışırım.

Deniz Marşan: Hayatı kendi kurallarına göre yaşayanlardasın. Peki hayal ettiğin yerde misin?

Başak Dizer: Aslına bakarsan hayal ettiğimin çok ötesindeyim. Beraber de çok güzel işlere imza attık, atmaya da devam edeceğiz.

Deniz Marşan: O zaman son olarak kadehimi biricik dostum olan sana ve hayatı kendi kurallarına göre yaşayanlara kaldırıyorum… Slainte!

1

 

Like this Article? Share it!

About The Author

Deniz Marşan

ROOM Teşvikiye’nin ortağı, stil ve moda danışmanı.

Leave A Response