Pazar, Şubat 17, 2019
The Story of Seven

TARİHİN SAYILI İKONLARINDAN FRANK SINATRA

Frank Sinatra sadece dünya çapında milyonlarca plağı satılmış bir şarkıcı değil, aynı zamanda Oscar ödüllü bir film yıldızı, Las Vegas’ı sallamış bir şov adamı ve karizmasıyla herkesi kendine hayran bırakan bir centilmendi. O, tartışmasız tüm zamanların en çok etki yaratmış sanatçılarından birisidir.

Tüm bunların yanında sıkı bir viski tutkunu olarak da biliniyordu. Sinatra’nın özellikle tutkunu olduğu ve sadece sahnede değil, günlük hayatında da elinden bırakamadığı bir viskisi vardı. Frank Sinatra’nın Tennessee viskisine olan düşkünlüğünü anlatan birçok hikaye ve ayrıca kendisinin de açıkça dile getirdiği birçok ünlü demeci bulunuyor. Örneğin, bir keresinde Sinatra sahnede seyircilere doğru bakarak yavaşça kadehini kaldırmış ve “Bu, Tanrıların İçkisi” (The Nectar of Gods) demiş.

Bir diğer hikaye de Sinatra’nın 4’üncü ve son eşi Barbara Sinatra’nın yazdığı “Lady Blue Eyes: My Life with Frank” adlı kitaptan… Barbara kitabında Sinatra için sürekli lavanta, sigara ve viski kokardı diye belirtmiş.

Sinatra’nın bu düşkünlüğü sadece kitaplara değil şarkılara da konu olmuştur. Frank’in yakın dostu ve Rat Pack’in de bir üyesi olan Dean Martin‘in meşhur ” I Love Vegas” şarkısında “I love Vegas, like Sinatra loves Jack” yani “Vegas’ı Sinatra’nın Jack’i sevdiği kadar çok seviyorum” diye dostundan esprili bir şekilde bahsetmiş.

Yaşamı boyunca yanından ayırmadığı viskisi mezarında da onu yalnız bırakmamış… 14 Mayıs 1998’de hayata gözlerini kapatan efsanenin, mezarında bir şişe viski ile gömüldüğü de söylenir. Markanın, 2015 yılında Sinatra’nın 100’üncü doğum gününe özel çıkardığı ve sınırlı sayıda satışa sunulan Sinatra Century özel şişesine de tüm bu sebeplerden şaşırmamak lazım.

Kendimi bildim bileli çok sıkı bir Frank Sinatra hayranıyımdır. Sadece sesiyle değil, filmleri, şovları, tarzı ve renkli hayatı (ve bir o kadar da karanlık) ile gerçekten tarihin sayılı ikonlarından biridir. Sinatra’nın şarkılarını günün her anı ve her ortamda dinleyebilirim. Fakat belirtmeliyim ki, Sinatra’nın parçaları özellikle viski yudumlarken ayrı bir keyifli oluyor…

Sinatra Playlist

Spotify’da oluşturduğum Sinatra Playlist’i ile siz de keyfinize keyif katabilirsiniz. Bu arada playlist’te şarkılara ek olarak Rat Pack şovundan çok eğlenceli monologlar da yer alıyor,  bunları da şiddetle dinlemenizi tavsiye ederim.

Like this Article? Share it!

About The Author

info@veviski.com

Leave A Response