Çarşamba, Ocak 23, 2019
The Story of Seven

SİNEMA TARİHİNİN NEFES KESEN 7 KORKU FİLMİ

Ekim ayı denince akla ilk Halloween, yani Cadılar Bayramı  gelir. İlk kez İngiltere’de ortaya çıkan Cadılar Bayramı, eski zamanlarda Keltler’in 1 Kasım tarihini yaz mevsiminin bitişi, kışın başlangıcı olarak kabul etikleri gibi ölülerin evleri ziyaret ettiği bir geleneğe dayanıyorlar. 1 Kasım gelip çattığında Keltler,  ölüleri evlerden uzak tutmak için maskeler takıp kostümler giyip dağlarda, tepelerde ateşler yakarlarmış. İşte Cadılar Bayramı’na ilham veren bu inanış olmuş.

Romalılar 1. yüzyılda Kelt toprakların hükmetmeye başladıklarında ise bu inanışı, kendi gelenekleriyle birleştirmişler. 7. yüzyıla gelindiğinde Papa 4. Boniface’in girişimiyle Azizler Günü’nün arifesi (31 Ekim) kutsal kabul edilmiş ve Batılı dillerdeki Halloween yani “kutsal akşam” adını almış.

19. yüzyılda başta İrlandalılar olmak üzere İngiltere’den Amerika’ya göçenlerin beraberlerinde Cadılar Bayramı kostümlerini getirmeleriyle ise bugün ABD’deki en popüler bayramlarından biri olan ve dünyaya yayılan gelenek bugünlere gelmiş.

Günümüzde Halloween demek makyaj, kostüm ve eğlence demek.  Yaratıcı ve ilham veren kostümler sokaklara taşınırken, Google üzerinden en çok aranan kostümler arasında; süper kahraman, dinozor, cadı, korsan gibi temalar yer alıyor. Hiç kuşkusuz, dünyadaki popülerliği ülkemize de uğrayan ve her geçen yıl daha da ivme kazanan Cadılar Bayramı eğlencesinin hakkını veren mekanların sayısı da artıyor.

Bunlar arasında MUST Nişantaşı ve Bebek Lucca gibi trend mekanlar var. Siz de kostümlerinizi giyip, Halloween makyajınızı yapıp yolunuzu MUST’a düşürürseniz tam da cadılar bayramına uygun balkabaklı Tennessee viskili Mim kokteylini yudumlamayı unutmayın.

Bu sene bu okazyonu evde geçirmek isteyenlerdenseniz, viskinizi yudumlarken izleyebileceğiniz, sinema tarihine damgasını vurmuş 7 korku filmini derledik. Seçenekler çok, seçmesi sizden.

HOUSE OF USHER (1960)

Kardeşiyle malikanede yaşayan hastalıklı bir aristokratı konu alan film, Edgar Allan Poe’nun ‘The Fall of the House of Usher’ adlı öyküsünden uyarlandı. Roger Corman’ın yönettiği  ‘House of Usher’ günümüzde de en iyi gerilim ve korku filmleri listelerinde yer alıyor.

TEXAS CHAINSAW MASSACRE (KATLİAM, 1974)

Serinin Tobe Hooper tarafından yönetilen film; kurbanlarının derilerinden eşyalar yapan Amerikalı seri katil Ed Gein’den esinleniyor. Şiddet sahneleri nedeniyle piyasaya çıktığı dönemde bazı ülkelerde yasaklanmıştı.

 

THE WATCHER IN THE WOODS (ORMANDAKİ GÖZ, 1980)

Yönetmen John Hough, ormanda yaşayan bir ailenin ürpertici hikayesini anlatıyor. Film, Florance Engel Randall’ın romanından uyarlandı.

SHIVERS (ÜRPERTİLER, 1975)

Bir bilim adamının deneyleri kontrol dışına çıkınca, insanlara yayılan parazitler onları zombilere dönüştürür ve gerilim başlar…

THE EXORCIST (ŞEYTAN, 1973)

William Peter Blatty’nin romanından uyarlanan ‘Şeytan’, küçük bir kız çocuğunun -Regen MacNeil- tavanda emeklediği sahneleri aklımıza kazıyarak yıllar içerisinde korku – gerilim sinemasının korkuyla hatırlanan filmlerinden biri haline geldi. Yorum sizin!

THE BROOD (HASTANEDE DEHŞET, 1979)

Bir David Cronenberg filmi, bir kült. Korku türünün klasiği The Brood, izleyebileceğiniz en akıl almaz ve nefes kesici film olarak hafızanıza kazınmaya aday.

ALIEN (YARATIK, 1979)

Bilmedikleri bir gezegene iniş yapmak zorunda kalan mürettebatın yaşam mücadelesini anlatan film, bilim kurgu türünün en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilir ve asla modası geçmez.

 

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response