Perşembe, Şubat 21, 2019
The Story of Seven

MÜZİĞİN SEYRİNİ DEĞİŞTİRMİŞ 7 ELVIS PRESLEY GİTARI


stairsguitars

İkonik ilk plak kapağından sayısız Hollywood performansına, tarihe geçmiş tüm Elvis Presley karesi, mutlaka efsane bir gitarla taçlanmış durumda. Fonda bir Elvis plağı, elde bir Amerikan viskisi, 16 Ağustos, ‘kral’ın 40’ıncı ölüm yıl dönümü şerefine Elvis duruşunun, müziğinin bir parçasına dönüşmüş efsane gitarları anımsıyoruz.

Kay (Tupelo Hardware)

ELVIS_6STRINGS_60YRSAGO_02.jpg

Elvis’in tarihteki ilk gitarı bu. 11 yaşında, doğum günü hediyesi olarak, zamanın parasıyla 7.75 dolara Tupelo Hardware Co.’dan alınan bu gitarı, lise dönemi boyunca elinden düşürmedi, Sun Stüdyoları’ndaki ilk kayıtlarını yine bu gitarla yaptı.

The Martin D-28

1955 Martin D-28

Memphis’teki O.K. Houck Piano Co dükkanından aldığı bu gitarın birkaç açıdan önemi var. İlki, tam 11 sene kullandığı 1942 model Martin D-18’iyle takas ederek almış olması. İkincisiyse, ilk albüm kapağında elinde tuttuğu gitar özelliğine sahip olması.

İlk kez 16 Nisan 1955 tarihinde Dallas’ta verdiği bir konserde kullandığı bu gitar, dükkânda çalışan usta bir gitar tamircisinin dokunuşlarıyla bugünkü deri kaplı, üzerinde ismi kazılı, bol işlemeli halini aldı.

1956 Gibson J200

1956gibson J200

Elvis duruşu, tarzı ve karesiyle özdeşleşecek bir gitar varsa “1956 Gibson J200” bu unvanı fazlasıyla hak ediyor. Duruşuyla dönemin rock’n roll kültürünü üzerinde taşıyan bir gitar bu. Elvis’in favorilerinden olması pek de sürpriz değil. 1957 yılında verdiği neredeyse tüm konserlerde ve kayıtlarda bu gitarı kullanıyor. Asker dönüşü gitaristi Moore’dan gitarın elden geçirilmesini rica ediyor. Tekrar eline alması 1960’a denk geliyor. İnce bir işçilik sonrası, orijinal görünümüne sadık kalınmış gıcır gıcır bir gitara dönüşüyor. “Wild in the Country” ve “Elvis: That’s The Way It Is”’in promosyon karelerinde ve ’68 Special dahil birçok canlı performansında bu gitarı kullanmayı tercih ediyor.

Isana Jazz

Isana Jazz

Koleksiyonundan, askerlik yıllarını özetleyen bir gitar seçmek gerekirse bu kesinlikle “Isana Jazz” olmalı.

Isana Jazz 2

Almanya’da Lamar Fike tarafından üretilen, el yapımı, “German S hole” tipi bu gitar, Amerikan ordusunda görev yaptığı dönem boyunca sürekli yanındaydı; tüm performanslarını bu gitarla verdi.

Gibson Super 400

gibson super 400

Elvis, 1968 yazıyla özdeşleşen bu gitarı ‘Elvis 1968 Comeback Special’ın canlı kayıtlarında kullandı. Gitaristi Scotty Moore’den dönemlik ödünç aldığı bir gitar olmasına rağmen, “geri dönüş” yılıyla özdeşleşiyor, tarihte ayrı bir önem taşıyor.

Gibson EBS-1250 Eletric Guitar-Bass

Gibson EBS-1250 Eletric Guitar-Bass

Elvis’in sinema kariyerinin, Hollywood yıllarının karşılığı: Gibson EBS-1250. Son derece havalı, fiyakalı, fotojenik ve heyecan verici. Oysa, Elvis’in kendisiyle en az özdeşleştirdiği, film çekimi sırasında bile sadece final sahnesinde ‘zorla’ kullandığı, genelde ‘promosyon’ amaçlı elinde tuttuğu bir gitar bu. Tıpkı Hollywood macerası gibi. Gitarstı Moore verdiği bir röportajda, Elvis’in bu gitarla en çok “Baby What You Want Me To Do” parçasını, özellikle de “Goin’ Up, Goin’ down” kısmını çalmayı sevdiğini söylemişti.

The Martin D-35

Martin D 35

“Karanlık gitar” olarak anılması abartı ya da tesadüf değil. Kariyerinin pek de iyi gitmediği, sağlık sorunlarıyla boğuştuğu, performansının ‘hayal kırıklığı’ olarak hatırlandığı dönemde bu gitarı kullanıyordu. Son konserini yine bu gitarıyla verdi.

Martin D 35_3

Son dönemde etrafında dönen bir dava sebebiyle tekrar gündemde. Tennesseeli bir gitar koleksiyoneri (ve Elvis hayranı) olan Larry Moss, gitarın sahibinin kendisi olduğunu öne sürerek South Dakota’daki Ulusal Müzik Müzesi’ne dava açtı. Moss, Elvis’in final turnesinin bir parçası olarak 1977’de St. Petersburg, Fla.’de verdiği konserin sonunda, gitarı harabe bir şekilde bizzat Elvis’den hediye olarak aldığını iddia ediyor. Dava henüz sonuçlanmış değil.

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response