Pazar, Şubat 17, 2019
The Story of Seven

7 KIŞKIRTICI WOODY ALLEN FİLMİ

Amerikan sinemasında orjinal, özgür, yaratıcı ve ilham verici filmleri son 50 yıldır yazıp yöneten, sektörün belki de en üretken ismidir Woody Allen. İstisnasız her yıl yeni bir film yazıp yönetecek kadar çalışkan, filmlerinde romantizm, komedi ve gerilim üçlemesini mükemmel dozda verecek kadar yetenekli.

Woody Allen’a özgü olan, en basit konuyu bile entellektüel bakış açısıyla değerlendirme şekli o kadar benzersiz ki, filmlerini seyrettikçe, onun düşünce şekli beyninize nüfuz ediyor. Filmde konuşan karakter kim olursa olsun, karakterin sesini istemsiz bir şekilde Woddy Allen sesi ile zihninizde dinlemeye başlıyorsunuz.

1970’lerde Diana Keaton’a başrol verdiği Annie Hall (1977), Interiors (1978) ve Manhattan (1979) muhteşem filmlerdi. 1980’lerde ise Mia Farrow’a başrol verdiği A Midsummer Night’s Sex Comedy (1982), The Purple Rose of Cairo (1985) ve Hannah and Her Sisters (1986) filmlerinin yeri özeldir.

Bir de 2005 – 2015 arası yazıp yönettiği 7 film var ki, bu filmler bana göre tadı damaktan silinmeyen mükemmel Woody Allen harmanları. Her Woody Allen filmi izlenmeli ama bu 7 filmin yeri ayrı. Sürprizli hikayesi ve ilginç karakterleriyle bana göre en kışkırtıcı 7 Woody Allen filmi ile, sırasıyla Londra, Barselona, Paris, Roma, San Fransisco ve Rhode Island şehirlerinde bir tura çıkalım.

Match Point (2005)

match point

Scarlett Johansson, Jonathan Rhys Meyers, Matthew Goode ve Emily Mortimer’in oynadığı film, “En iyi Özgün Senaryo” kategorisinde Oscar adayı olmuştu. Londra’da geçen filmin konusu kışkırtıcı bir aldatma hikayesi.

Cassandra’s Dream (2007)

64th Venice Film Festival - "Cassandra's Dream" Arrivals By Boat

Ewan McGregor, Colin Farrell, Tom Wilkinson, Hayley Atwell ve Sally Hawkins’in oynadığı film, iki erkek kardeşin para için bulaştığı ortak suçu anlatıyor. Woody Allen filmleri arasında gerilimin en yüksek olduğu filmlerden biri. Cassandra’nın Rüyası da yine Londra’da geçiyor.

 

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Javier Bardem, Penelope Cruz, Scarlett Johansson and Woody Allen on the set of Vicky Cristina Barcelona.

 

Scarlett Johansson, Javier Bardem, Penélope Cruz ve Rebecca Hall, insanı Barselona’ya aşık ediyor. Filmin müzikleri baş döndürüyor. Bir ressama aşık olan 3 farklı kadının hikayesi. Penelope Cruz, filmdeki rolüyle “En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu” Oscar ödülünü almıştı.

 

 

 

To Rome with Love (2012)

to rome with love

Roberto Benigni, Alec Baldwin, Jesse Eisenberg ve Ellen Page ile komedi ziyafetine hazır olun. Oldukça garip olaylar yaşamakta olan Romalı Leopoldo (Benigni) ve Roma’yı ziyaret eden Amerikalı turistlerin başından geçenleri izledikten sonra ilk uçakla Roma’ya gitmek isteyebilirsiniz. Filmde Woody Allen’ın oynaması da ayrı bir keyif.

 

 

Blue Jasmine (2013)

blue jasmine

 

Cate Blanchett’a “En iyi Kadın Oyuncu” Oscar’ı kazandıran film harika bir melodram. Cate Blanchett ile birlikte Alec Baldwin, Sally Hawkins ve Bobby Cannavale başrolleri paylaşıyor. New York sosyetesinden Jasmine, hayatı tepe taklak olunca San Fransisco’daki kız kardeşinin yanına gidiyor. Sosyal hayatları birbirinden çok farklı olan iki kardeşin hayatı fazlasıyla karmaşıklaşıyor.

Irrational Man (2015)

WASP_DAY_24-0464.CR2

 

Joaquin Phoenix ve Emma Stone’un oynadığı film, yaşama sevincini kaybetmiş bir felsefe profesörünün yeniden uyanışını anlatıyor. Onu yaşamaya bu kadar motive eden şey pek alışıldık bir ve masum bir şey değil, ne de olsa o mantıksız bir adam. Rhode Island’da geçen film, sürpriz finali ile unutulmaz.

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response