Perşembe, Şubat 21, 2019
The Story of Seven

2017’DE OSCAR’A ADAY FİLMLER

ONR_3529

Bu yıl Oscar’a aday olan 9 filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum. Her biri bambaşka hayatlara tanıklık ettiğimiz, ilginç filmlerdi.

Arrival ile dünya dışı varlıklarla iletişim kurmaya çalıştık, yeni bir dilin nasıl yeni boyutlar kazandıracağını keşfettik. Fences ile 1957 yılına, Pittsburgh’a ışınlandık, işçi sınıfı bir ailenin dertlerine ortak olduk. Hacksaw Ridge ile kendimizi II. Dünya Savaşı’nın ortasında bulduk. Hell or High Water‘da hırsızların mı yoksa şerifin tarafını mı tutsak şaşırdık. Hidden Figures‘de Ruslarla yarıştık, NASA’da ırkçılıkla mücadele ettik. La La Land‘de tanıdık senaryoyu Hollywood çekince ne kadar eğlenceli oluyormuş dedik, City of Stars şarkısını ezberledik. Lion‘da Saroo ile birlikte kaybolduk, Google Earth’de Hindistan’ı taradık. Manchester by the Sea‘de Lee Chandler’ın dertlerine ortak olduk, ağladık. Moonlight‘da Chiron’un gözümüzün önünde büyüyüp koca adam olmasına şahit olduk. Müthiş bir serüvendi.

Ama söz konusu Oscar ödülü olunca, biraz seçici olmak gerekiyor. İyi oyunculuk, iyi yönetmenlik zaten iyi bir filmde olması gerekenler. Oscar kazanmaları için bu performansların “iyi” değil, “olağanüstü” sınıfında olması gerekiyor. İşte bu sebeple bu yıl Oscar’a aday olan filmlerin hepsi bir yönden eksik gibi. En iyi film adaylığı ile aynı zamanda yönetmeni, oyuncuları ve senaryosu ile aday olan tek film var, o da La La Land, ki bana göre müzik kategorisi dışında Oscar kazanmayı hak etmiyor. Diğer Oscar’a aday filmlerin ise ya oyuncuları, ya senaryosu, ya yönetmeni aday gösterilmeye layık görülmemiş. Öyleyse nasıl yılın en iyi filmi olsunlar? Dedim ya, bu sene bir şeyler eksik. Yine de bu filmleri izlerken harika vakit geçirdik. İsterseniz filmleri yakından tanıyalım.

1- Arrival (2016)

arrival

Dünyanın farklı yerlerinde eş zamanlı olarak 12 uzay aracı belirir, öncelik neden ve nereden geldiklerini anlamaktır. Dilbilimci Louise Banks (Amy Adams) ve fizikçi Ian Donnelly (Jeremy Renner), Albay Weber’in (Forest Whitaker) kurduğu ekipte çalışacak, bu dünya dışı varlıklarla iletişim kurmaya çalışacaktır. Filmin yönetmeni Kanadalı Denis Villeneuve. Yönetmeni Prisoners (2013) ve Sicario (2015) filmlerinden tanıyoruz. En iyi Yönetmen, Sinematografi, Kurgu, Yapım Tasarımı, Ses Miksajı, Ses Kurgusu ve Uyarlama Senaryo dalında da aday olan film, yılın açık ara en heyecan verici filmiydi.

2- Fences (2016)

fences

Pittsburgh, yıl 1957. İşçi sınıfı bir aileden Troy Maxson (Denzel Washinton) ve eşi Rose Maxson’ın (Viola Davis) hayat ve hayalleri arasında yaşadığı bocalamalar. August Wilson’ın aynı isimli tiyatro oyunundan sinemaya uyarlanan filmin yönetmeni Denzel Washington. Belki filmi Denzel Washington yönetmese daha iyi olurdu. Film tiyatro oyunundan dışarı çıkamamış, diyalog çok fazla, mekan çok sınırlı. Daha önceki yıllarda Glory (1990) ile En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Training Day (2002) ile En iyi Erkek Oyuncu Oscar ödül kazanan Denzel Washington’un, bu aktör olarak 7. Oscar adaylığı. Fences’deki rolüyle “En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu” Oscar adayı olan Viola Davis’in bence en büyük rakibi Lion’daki Nicole Kidman. Viola Davis, bu rolüyle “En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu” Golden Globe ödülünü kazandı. Tiyatro oyunundan, sinemaya uyarlama başarılı olmamış dedim ama belli ki Akademi benimle aynı fikirde değil, Fences aynı zamanda “En iyi Uyarlama Senaryo” dalında da Oscar’a aday gösterildi.

3- Hacksaw Ridge (2016)

hacksawridge

Lynchburg doğumlu Desmond Doss, inançlarından dolayı silah kullanmayı reddeden bir vatanseverdir. 2. Dünya Savaşı’na silahsız şekilde doktor olarak katılmak için üstlerini ikna eder. Desmond onlarca hayat kurtaran bir kahraman olacaktır. Breaveheart (1995) ile En iyi Film ve En iyi Yönetmen Oscar ödülü kazanan Mel Gibson’dan, 21 sene sonra gelen ikinci bir savaş destanı. Mel Gibson “En iyi Yönetmen” Oscar adayı. Gerçek bir hayat hikayesini konu alan filmde, Desmond Doss karakterini Andrew Garfield canlandırıyor. Andrew Garfield’in etkileyici performansı ona ilk “En iyi Erkek Oyuncu” Oscar adaylığını getirdi. Garfield’in en güçlü rakipleri Captain Fantastic’deki rolüyle Viggo Mortensen ve Manchester by the Sea’deki rolüyle Casey Affleck. Golden Globe’da ödülü kazanan Casey Affleck olmuştu. Film aynı zamanda en iyi Kurgu, Ses Miksajı ve Ses Kurgusu dallarında da Oscar’a aday.

4- Hell or High Water (2016)

hellhighwater

Teksas’ta yaşayan iki kardeşin, annelerinden kalan çiftliği ellerinde tutmak için 43.000$’a ihtiyacı vardır. Toby Howard (Chris Pane) ve hapisten yeni çıkan abisi Tanner Howard (Ben Foster), birkaç banka soygunu ile bu parayı tamamlamayıp, normal hayatlarına geri dönmeyi planlamaktadırlar. Emeklilik arifesindeki şerif Marcus Hamilton (Jeff Bridges) hesaba katmadıkları bir sürpriz yapar. Jeff Bridges, filmdeki şerif rolüyle “En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu” Oscar adayı. Bu Birdges’in 1972’den beri 7. Oscar adaylığı. Sadece Crazy Heart (2009) ile “En iyi Erkek Oyuncu” Oscar ödülünü kazanmıştı. Bu ödülde bence Jeff Bridges’in en büyük iki rakibi Lion’daki rolüyle Dev Petal ve Nocturnal Animals’daki rolüyle Michael Shannon. İlginç olan Golden Globe’da “En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü kazanan, Oscar’da aday dahi olmayan Nocturnal Animals’daki rolüyle Aaron Taylor-Johnson’dı. Film aynı zamanda “En iyi Kurgu” ve “En İyi Özgün Senaryo” dalında Oscar’a aday.

5- Hidden Figures (2016)

hiddenfigures

Amerika’nın uzay konusunda Rusya ile kıyasıya rekabet ettiği 1950’li yıllarda, henüz NASA’da bile çözülememiş temel bir insanlık sorunu vardır, ırkçılık. Afrika kökenli Amerikalı Katherine Johnson, gerçek bir matematik dahisidir. 1953’de NASA uzay programında matematikçi olarak çalışmaya başlar. Johnson hem NASA programının başarısı için, hem de kadın ayrımcılığına ve ırkçılığa karşı savaş vermek zorunda kalır. Katherine Johnson’ın (Taraji P. Henson) gerçek hayat hikayesini anlatan filmde, benzer savaşı veren NASA yöneticisi Dorothy Vaughan (Octavia Spencer) ve NASA mühendisi Mary Jackson’ın (Janelle Monáe) hikayeleri de ilham verici. Octavia Spencer filmdeki rolüyle “En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu” Oscar adayı. Lion’daki Nicole Kidman ve Fences’deki Viola Davis bence daha güçlü adaylar. Octavia Spencer Help (2011)’deki rolüyle daha önce “En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu” Oscar ödülünü kazanmıştı. Film aynı zamanda “En iyi Uyarlama Senaryo” dalında Oscar adayı.

6- La La Land (2016)

lalaland

Hayali, bir Caz Kulübü açmak olan ve çaldığı ortamlarda istediği müziği yapmasına izin verilmeyen piyanist Sebastian (Ryan Gosling) ve hayali film yıldızı olmak olan ve başarısız bulunduğu deneme çekimleri arasında mekik dokuyan Mia’nın (Emma Stone) Hollywood usulü aşk hikayesi. Yılın en eğlenceli romantik komedisi olabilir belki ama “en iyi filmi” asla. Keşke daha iyi dans eden, daha iyi şarkı söyleyenler başrolde olsaymış, belki o zaman yönetmen Damien Chazelle’in bir önceki filmi Whiplash (2014) kadar etkileyici bir müzik filmi olurdu. Filmin müzikleri bir harika, hatta “En iyi Şarkı” dalında 5 adaydan ikisi filmin City of Stars ve Audition isimli iki şarkısı. En iyi film müziği ve en iyi şarkı dalında Oscar ödüllerini alacağı kesin. Ama En iyi Film, Kadın Oyuncu, Erkek Oyuncu, Sinematografi, Kostüm Tasarımı, Yönetmen, Kurgu, Yapım Tasarımı, Özgün Senaryo, Ses Kurgusu ve Ses Miksajı gibi konularda, film sektörünün geleceği için ödül almamasını diliyorum. Tıpkı 2014’te 10 dalda Oscar adayı gösterilip hiç bir ödül almayan American Hustle için dilediğim gibi.

7- Lion (2016)

lion

Hintli Saroo, 5 yaşındayken abisiyle gittiği tren garında kaybolur. Uyumak için girdiği tren, binlerce kilometre uzakta durur. Dilini bilmediği bu yeni şehirde, derdini anlatmayı, evine dönmeyi başaramaz. Avustrayalı bir çiftin onu evlat edinmesiyle hayatı değişecektir. Ancak 25 yıl sonra Hindistan’da kalan ailesini yeniden bulmaya karar verir. Saroo Brierley, gerçek hayat hikayesini 2013’te “A Long Way Home” isimli otobiyografisinde anlatmıştı. Kitabın ve haberin ilgi görmesiyle bu öykü sinemaya taşındı. 5 yaşındaki küçük Saroo’yu canlandıran Sunny Pawar müthiş yetenekliydi. Amerika’dan vize alamadığı için filmin prömiyerine gidememiş. Ancak Golden Globe törenine gidebildi ve kırmızı halıda büyük ilgi topladı. Gelecek vadeden harika bir genç yetenek. Slumdog Millionaire (2008) ile tanıyıp sevdiğimiz Hint asıllı İngiliz aktör Dev Patel canlandırdığı Saroo Brierley rolüyle “En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu” Oscar ödülüne aday gösterildi. Nicole Kidman da Saroo’nun üvey annesi rolüyle harika performans göstermiş, o da “En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu” Oscar adayı. İkisinin de Oscar kazanma şansı çok yüksek. Lion aynı zamanda Sinematografi, Özgün Müzik ve Uyarlama Senaryo dalında Oscar’a aday gösterildi.

8- Manchester by the Sea (2016)

manchesterbythesea

Yaşadığı büyük kayıp sebebiyle başka şehre taşınan Lee Chandler (Casey Affleck), ailesinden ve arkadaşlarından uzakta kendine ceza verircesine, soyutlanmış bir hayat yaşamaktadır. Abisinin vefatıyla Manchester’a döner, artık yeğeninden o sorumludur. Bu arada filme ismini veren Manchester, Massachusetts’de deniz kenarında bir kasaba, İngiltere’deki değil. Filmdeki performansıyla “En iyi Erkek Oyuncu” Oscar ödülüne aday olan ve Golden Globe’da aynı dalda ödülü kazanan Casey Affleck’in şansı çok yüksek. Yeğen Patrick rolündeki Lucas Hedges performansı gayet yerindeydi ama Oscar adaylığı şaşırtıcı oldu, genç oyuncu için büyük şans. Lee’nin eski eşi Randi rolündeki Michelle Williams’ın performansı harikaydı ama rolü çok azdı. Filmin yazarı ve yönetmeni Kenneth Lonergan, hem “En iyi Yönetmen” hem de “En iyi Özgün Senaryo” dalında Oscar ödülüne aday. Logernan daha önce Gangs of New York (2002) ve You Can Count on Me (2000) filmlerinin senaryosuyla Oscar’a aday gösterilmişti. Aslında filmin kurgusu da çok başarılıydı ama Akademi yine benimle aynı fikirde değil, aday olmadı.

9- Moonlight (2016)

moonlight

Chiron ismindeki bir çocuğun, 9 yaşındaki, 14 yaşındaki ve 20’li yaşlarındaki 3 farklı dönemden kesitler anlatan film Miami’de geçiyor. Annesi uyuşturucu bağımlısı olan Chiron’un hayatındaki en büyük eksik bir baba figürüdür. Çekingen ve içe dönük yapısı olan Chiron, sürekli itilip kakıldığı hayatında bir taraftan da kendini ve cinsel kimliğini keşfetmeye çalışır. Filmde Chiron’u canlandıran 3 genç aktör birbirinden başarılıydı. Yaş sırasına göre Alex R. Hibbert, Ashton Sanders ve Trevante Rhodes oyunculukları sayesinde, Chiron’un gerçekten gözümüzün önünde büyümesine şahit olduk, hem fiziksel hem de duygusal açıdan çok tutarlıydı. Eğer rol dağıtımı (casting) dalında bir Oscar ödülü verilseydi sonuna kadar hak ederdi. Ama bu filmin, yönetmenin ve oyuncularının bu kadar ön plana çıkarılması bana biraz pozitif ayrımcılık gibi geldi. Film sektöründe bir süredir Afrika kökenli Amerikalıların, Akademi tarafından göz ardı edildiği, Oscar’a aday gösterilmediği konusunda şikayetler vardı. Bu şikayetler sonunda Moonlight nasibini almış görünüyor. House of Cards’daki Remy Danton rolüyle tanıyıp sevdiğimiz Mahershala Ali “En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında Oscar adayı. James Bond’un gözbebeği Moneypenny rolü ile tanıdığımız Naomie Harris, Chiron’un kötü annesi rolünde çok başarılıydı, “En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında o da Oscar’a aday. Film, En iyi Yönetmen, Kurgu, Özgün Müzik ve Uyarlama Senaryo dalında da Oscar’a aday gösterildi.

 

 

 

 

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response