Pazar, Şubat 17, 2019
The Story of Seven

İSTANBUL’DA GÖRMENİZ GEREKEN 7 RESİM

İstanbul’da açılan yeni resim galerilerinde yeni yetenekler her an onları keşfetmemizi bekliyor. Müzelerde ve özel sanat galerilerinde sıklıkla değişen geçici sergiler de ilham aradığımız günlerde vazgeçilmez besin kaynağımız. Ama bir de müzelerin duvarlarında asılı kalıcı koleksiyonlar var. Geçici ve yeni kelimelerine inat, daimi ve tarihi sıfatlarıyla ağırlığını koyuyorlar. İstanbul’da istediğimiz an görebileceğimiz birbirinden nefis resimler bunlar. Karşısında çakılıp kaldığım, her fırsatta ziyaret edip saygı duruşunda bulunduğum resimleri bu yeni blogun verdiği heyecanla 7’şer 7’şer listelemek istedim. Umarım takip eden herkes için keyifli, müzelerde saklambaç oynuyor hissi veren bir tecrübe olur.

1- Göksu Sefası, Fausto Zonara (1854-1929), Pera Müzesi
Osmanlı Sarayı’nın İtalyan ustasının elinden çıkan bu şaheser, onu gördüğüm anda beni etkisi altına almıştı. Artık “Eski İstanbul” denince aklımda beliren ilk imge bu. Resmi gördükten sonra kendinizi Anadolu Hisarı’nda, boğazın ikiz dereleri Küçüksu ve Göksu arasında bu günleri ararken bulabilirsiniz.

Göksu Sefası, Fausto Zonara


2- Sokak / Mavi – Fikret Mualla (1903-1967 ), Sakıp Sabancı Müzesi

Belki Ankara Resim ve Heykel Müzesi’ndeki Fikret Mualla koleksiyonu kadar zengin değil ama SSM’deki koleksiyonunun da hatırı sayılır. Üstelik hepsi bir duvarda, bir arada izlemesi o kadar keyifli ki. En sevdiğim Sokak – Mavi 8 resmin merkezinde.

Sokak  Mavi - Fikret Mualla

3- Plajda Kadınlar, İbrahim Çallı (1882-1960), İstanbul Modern
Monet’nin nilüferleri varsa İbrahim Çallı’nın da manolyaları vardı, bir de artısı; kadınları. Cumhuriyet’in kadınları hiç bu kadar güzel görünmemişti.

Plajda Kadınlar, İbrahim Çallı

4- Fırtınalı Denizde Kaza, Ivan Konstantinoviç Ayvazovski (1817-1900), Milli Saraylar Resim Müzesi
Dünyanın en önemli deniz ressamlarından birinin gerçek bir Osmanlı dostu olması ve yaptığı neredeyse 5 bin resimden en güzellerinden birini İstanbul’da bırakması müthiş bir şans değil mi? Milli Saraylar Müzesi’nin en görkemli odası Ayvazovski resimlerine ayrılmış durumda, benim favorimin karşısında donup kalmanız için bir de puf var, daha ne olsun!

5- Kaplumbağa Terbiyecisi, Osman Hamdi Bey (1842-1910), Pera Müzesi
2004’teki açık arttırmada Pera ve İstanbul Modern müzeleri arasında kıran kırana geçen mücadelenin galibi Pera Müzesi olmuştu. Resmin satışı Türk resim tarihinde bir rekor oldu; 5 milyon TL. Oryantalizm denince ilk akla gelen resimlerden olan bu şaheser Türk resim tarihinde bir yapı taşı.

Kaplumbağa Terbiyecisi, Osman Hamdi Bey

6- Beyaz Fonda Alp, Taner Ceylan (1967), İstanbul Modern
Resimde gerçekçi stilin sadece Türkiye’de değil dünyada da yakından takip edilen dahisi Taner Ceylan’ın şaşırtmalı resmi beni her defasında kendine hayran bırakıyor. Gerçeği fotoğraf gibi resimlerine yansıtması yetmiyor gibi gerçeğin flu halini, zihnimizde görüp tarif edemediğimizi karşımıza koyuvermiş Taner Ceylan. “Ne hoş kadın” diye içimden geçirdiğim an, fotoğrafın isminde yer alan “Alp”i görüp an ikinci şoku yaşamıştım. Flu, muğlak, belirsiz… İşte bu zorlu sıfatların resmi bu.

Beyaz Fonda Alp, Taner Ceylan

7-  Hasekî Hürrem Sultan (18.yy), Topkapı Sarayı
Hürrem Sultan’ın Venedikli bir ressam tarafından 18.yy’da yapıldığı düşünülen portresi. Topkapı Sarayı’nın odalarında bu gizemli portreyi aramak, İstanbul’da turist olmanın tadını çıkarmak hiç fena fikir değil.

Hasekî Hürrem Sultan

Hikmet Onat’dan Hale Asaf’a, Nuri İyem’den Nurullah Berk’e daha 7’şer 7’şer keşfedecek çok ressam, çok resim var.

 

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response