Pazar, Şubat 17, 2019
The Story of Seven

FENER – BALAT ROTASINDA 1 GÜN

video ve fotolar: Bora Bakan

İstanbul keşfimizin 7’inci videosu için her adımı tarih kokan ama bir o kadar da yenilikçiğiyle öne çıkan, yaratıcı ve özgün pek çok noktayı içinde barındıran, İstanbul denince belki de en keyifli rotalardan biri olarak tabir edilen Fener-Balat’taydık.

Fener İskelesi’nin manzarasına karşı buluşup başladığımız yürüyüşümüze kendilerine esprili biçimde “tahtası eksiklerin atölyesi” diyen ahşap el işçiliğinin cenneti Atölye Kafası ve lezzetli durağımız Cooklife Balat ‘da devam ettik.

3Y7B6795

Kısa moladan sonra aynı sokakta karşı karşıya konumlanan iki keyifli mekan; 1200 Derece Cam Atölyesi ve  slow foodu hayatımıza ekleyen Kontrast ‘ın manzarasında mahalleye bir de tepeden baktık.

Bürkan Özkan’ın klasik tabela atölyesi ise el yapımı çeşit çeşit harika tabelalarla bizi karşıladı. Rotamızda en başta olmasa da görünce hemen içeriye daldığımız  değişik tasarımcıların ürünlerini satan dükkan ve ortak çalışma atölyesi olarak hizmet veren  Olmadık Projeler Atölyesi  ise buralara yeni bir soluk katmış.

Hem mezat hem de cafe olarak işletilen vintage durağı Gusto Antik  Cafe ve nostaljiye kapılıp geçmişe yolculuk yaptığımız Anılar Pikap Tamircisi’nin ardından  Balat’ta artisan ekmekler ve tatlılar üreten neşeli fırın Breadtaking ‘de sıcacık keklere, kurabiyelere ve ekmeklere doyduk.

3Y7B7086

Balat’a gelmişken olmazsa olmaz dediğimiz sonraki mekanımız ise Onur ve Oylum Yüksel’in bize kazandırdığı, leziz kahve menüsüyle öne çıkan  Balat Coffee and Guide oldu. Bu renkli dükkanda ücretsiz bulabileceğiniz Fener & Balat sokak haritası ile keyifli bir rota çizebileceğiniz gibi, Onur Yüksel eşliğinde düzenlenen geliri Balat’a yardım için ayrılan Balat turlarından birine de katılabilirsiniz. 

3Y7B7090

Fener-Balat rotamızın finalini ise yine Baya İyi ekibiyle beraber ellerimizle hazırladığımız Lynchburg limonatalarımızı yudumlayarak yaptık.

Ekran Resmi 2017-10-02 12.39.05

Bol gezmeli, keşfetmeli, dolu dolu ve harika bir Fener-Balat turu oldu. İzleyin bakalım aynı fikirde misiniz!

Ekran Resmi 2017-10-02 12.40.06

Like this Article? Share it!

About The Author

Elif Tanverdi

İstanbullu mimar, blogger, gezgin, yogini, hayalperest, müzik ve sokak sanatları aşığı, festival ve parti kızı! twitter/cizenbayan | facebook/cizenbayan | instagram/cizenbayan

Leave A Response