Çarşamba, Ocak 23, 2019
The Story of Seven

7 ADIMDA NEW ORLEANS

Ali Tufan Koç Aralık 5, 2017 AUTHENTIC, NO.7, SOCIAL Yorum yok 7 ADIMDA NEW ORLEANS

Klasik: Cafe du Monde

Kafe: French Truck, Bar: Cane &Table

Müze: New Orleans Cont. Center

Dükkân: The Sunday Shop

Park: Audoban

Restoran: Seaworthy

Dükkan: Friend & Freda & Defend New Orleans

Şehrin cömert deniz mahsullü bol mutfağını, yemek kültürünü kutlayan bir nokta. ‘Oyster Bar’ olarak konumlandırılması biraz da havasından, aslında bildiğin tam teşekküllü, ‘lokal’liğinden yenmeyen bir ‘buluşma’ restoranı: Seaworthy. Mönüsü az ve öz; içkileri size kokteyl kültürünün doğduğu topraklarda olduğunuzu nazikçe hatırlatacak kadar derin ve mühim.

Marka seçimi tutarlı ve alçakgönüllü. Biraz da “Bunu seven bunu da aldı” algoritmasının sonucu: New York’tan Saturdays NYC, Corridor, Alex Crane, Gitman Vintage, Our Legacy gibi yan yana dizilince net bir karakter sunan markalar, Meth Fountain ve Krewe gibi lokal kahramanlarla sakin bir uyum içinde. Küllerinden doğan ‘kaset’ akımı ve ‘artist serisi’ kapsamında Akvotubo Sweat’in dükkana özel ürettiği 3D baskılı sweatshirtleri… OAZO Oil, sadece ‘Friend’e özel yağlar üretmiş, Krewe marka gözlüklerin hemen yanında. Değişen toplum ruhunu ve kültür anlayaşını, konsept dükkanların raflarından işte böyle okunuyor.

‘Friend’in diğer yan kapı komşusu, sanki biri diğerinin ‘hık demiş’ kız kardeşi: ‘Freda’. Güney’in ruhunu yansıtan ev ve dekorasyon ürünleri, kadın kıyafetleri, ucu mutlaka lokal bir sanatçı ya da markaya değen heyecan verici işbirlikleri. Freda’dan çık, sola dön, ilk kapıdan gir: ‘Defend New Orleans’. 2003’te kurulmuş, vakıf tadında işleyen, tüm derdi lokal sanatçıya/kültürel faaliyetlere fon yaratmak olan baskılı ürünler diyarı burası. Her tişört bir lafı, her laf bir hikayeyi kutluyor.

 

New Orleans Instagram “bonus”: Ace Hotel New Orleans

Odalara gitar ya da saksafon havalı bir enstrüman kondurmak, tamam, şık. Asıl ‘küçük mutluluk’ hemen yanında New Orleans ile özdeşleşmiş caz parçaların nota kağıtlarını bulmakta gizli. Smeg’in sadece Ace New Orleans için özel olarak tasarladığı yeşilin o tonu, hemen yanına iliştirilmiş eski usul pikapla ne kadar da uyumlu ve hoş. Asıl ‘küçük mutluluk’ sepeti dolabın hemen üzerinde, titiz bir gastronomik küratörlüğün sonucu oluşturulmuş, lokal gurme ürünlerin birlikteliğinde.

 

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response