Pazar, Şubat 17, 2019
The Story of Seven

7 ADIMDA BEYOĞLU SANAT HARİTASI

İstanbul’da yıllar içinde rutin haline getirdiğimiz birkaç sanat haritamız oluştu. Bunlardan biri Beyoğlu’nda, diğeri Çukurcuma-Tophane-Karaköy arası, bir diğeri ise Baltalimanı-Emirgan-Sarıyer arası boğaz hattında. Sanata ayrılmış bir tam gün düşünün, zihni o kadar açıyor ki! Yaklaşık her 3 ayda bir, sergiler yenilendikçe, sanata ayırdığımız bu bir günü 3 ayrı rotada tekrar ediyoruz, ihtiyacımız olan ilhamı depoluyoruz.

1- Pera Müzesi

peraPera Müzesi’ne 2005’den beri sadece süreli sergileri için değil, sahip olduğu nefis Oryantalist resim koleksiyonu için her fırsatta ziyaret ediyoruz. Yılda bir iki defa bir Osman Hamdi Bey harikası olan Kaplumbağa Terbiyecisi resminin önünde saygı duruşuna geçiyorum. Metafizik sanatının öncüsü Giorgio de Chirico’nun resim ve heykellerinden oluşan Dünyanın Gizemi sergisi 1 Mayıs 2016’ya kadar görülebilir. Güncel sergileri takip etmek için peramuzesi.org.tr ‘ye bakabilirsiniz.

Pera Müzesi Pazartesi günleri kapalı. Cuma günleri 18:00-22:00 arası ücretsiz ziyaret edilebilir. Diğer günler giriş 20TL.

Adres : Asmalı Mescit, Meşrutiyet Caddesi No:65 Beyoğlu/İstanbul

2- Arter

arterÖzellikle 2011’deki Patricia Piccinini “Beni Bağrına Bas” ve 2014’deki Marc Quinn “Aklın Uykusu” sergileriyle açık ara İstanbul’un en iyi çağdaş sanat galerisi olduğunu ispat etti ve beklentimizi arttırdı. 15 Mayıs 2016’ya kadar 3 kişisel sergiye ev sahipliği yapıyor; Bahar Yürükoğlu “Devridaim”, Murat Akagündüz “Vertigo” ve Şener Özmen ” Filtresiz”. Güncel sergileri takip etmek için arter.org.tr’ye bakabilirsiniz.

Arter Pazartesi günleri kapalı. Giriş ücretsiz.

Adres : İstiklal Caddesi No: 211 Beyoğlu/İstanbul

3- Anamed

anamedKoç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi, düzenlediği sergilerle bizi her defasında şaşırtıyor. Arkeoloji ve Anadolu tarihi konusunda sahip olduğu arşivi çok yaratıcı şekilde sunuyor. Her bir sergiden, serginin konusu hakkında bir sempozyumdan çıkmış kadar bilgi dolu çıkıyoruz. Son sergisi “Günlük Sesler” 20 Mart 2016’da bitti. Güncel sergileri takip etmek için rcac.ku.edu.tr’ye bakabilirsiniz.

Anamed Pazartesi günleri kapalı. Giriş ücretsiz.

Adres : İstiklal Caddesi No: 181 Beyoğlu/İstanbul

4- Galeri Nev

nevMısır Apartmanı’nda asansöre binip 4. kata basıyoruz, ilk durağımız Galeri Nev. Aras Seddigh’in resimleri, heykel, video ve kitabından oluşan kişisel sergisi “Danaburnu ve Gece Bekçisi Uyanıklar” 16 Nisan 2016’ya kadar görülebilir. Güncel sergileri takip etmek için galerinevistanbul.com’a bakabilirsiniz.

Galeri Nev Pazar ve Pazartesi günleri kapalı. Giriş ücretsiz.

Adres : İstiklal Caddesi No: 163 Mısır Apartmanı Kat: 4 Beyoğlu/İstanbul

5- Pi Artworks

piworksMısır Apartmanı’nda ikinci durağımız Pi Artworks. Paul Schwer’ın Yolcu isimli sergisi 30 Nisan 2016’ya kadar görülebilir. Güncel sergileri takip etmek için piartworks.com’a bakabilirsiniz. 

Pi Artworks Pazartesi günleri kapalı. Giriş ücretsiz.

Adres : İstiklal Caddesi No:163 Mısır Apartmanı Kat:4 Beyoğlu/İstanbul

6- Galeri Zilberman

zilberMısır Apartmanı’nda üçüncü durağımız ise Galeri Zilberman. Extramücadele’nin heykel ve yerleştirmelerinden oluşan “Ben Sana Bana Söyleneni Yaptım” isimli sergisi 7 Mayıs 2016’ya kadar görülebilir. Güncel sergileri takip etmek için galerizilberman.com ‘a bakabilirsiniz.

Galeri Zilberman Pazar ve Pazartesi günleri kapalı. Giriş ücretsiz.

Adres : İstiklal Caddesi No:163 Mısır Apartmanı Kat:3 Beyoğlu/İstanbul

7- Galerist

galeristİdil İlkin’in “Crystagram” isimli sergisi 2 Nisan 2016’ya kadar, hemen ardından Halil Vuruoğlu’nun “Reborn” isimli sergisi 7 Nisan – 7 Mayıs 2016 arası görülebilir. Güncel sergileri takip etmek için galerist.com.tr’y bakabilirsiniz.

Galerist Pazar ve Pazartesi günleri kapalı. Giriş ücretsiz.

Adres : Meşrutiyet Caddesi No:67 Kat: 1 Beyoğlu/İstanbul

Bonus:

Şu anda bir sergisi olmayan Akbank Sanat’ı ve yenilenme sebebiyle kapalı olan Salt Beyoğlu’nu unutmamak lazım. Akbank Sanat’ın güncel sergilerini akbanksanat.com’dan, Salt Beyoğlu’nu ise saltonline.org adresinden takip edebilirsiniz.

Galerileri bir bir gezerken aralarda bol bol mola da veriyoruz elbette. Beyoğlu’ndaki 7 galeriye karşılık 7 de mekan önerelim:

Tatlı krizi  için:

  • Mis Sokak’da İnci Pastanesi ya da Balık Pazarı’ndaki Sakarya Tatlıcısı

Kahve molası için:

  • Türk Alman Kitabevi

Kokteyl ve içki saati için:

  •  Kevin’ın yeni mekanı Külhanbeyi ya da envai çeşit bira ve viski arasından seçmek isterim derseniz The House of Hops and Barley

Çok acıkınca:

  •  Hayvore

Hem manzara hem atıştırmak için:

  • Divan Brasserie

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response